środa, 5 września 2018

Adonis – Miłek


Adonis – Miłek

Adonis vernalis – Miłek wiosenny to bylina. Jej organem trwałym jest kłącze, z którego wyrastają proste, wzniesione, rozgałęziające się łodygi, na których znajdują się pierzaste nitkowate liście. Kwiaty omawianej rośliny, wyrastające na wierzchołkach pędów, są niezwykle dekoracyjne, żółte. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu niełupki.
Występowanie: zasiedla całą strefę umiarkowaną Europy i Azji.


Miłek wiosenny (Wikimedia Commons)
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. kwas adonidolowy, glikozydy kardonelidowe nasercowe (adonitosyna, cymaryna, werrnadigina; rozszczepiona cymaryna daje bardzo silnie działającą K–strofantynę–b, dalej flawonoidy (witeksyna, luteolina, orientyna i in.), wreszcie saponiny.
Działanie i zastosowanie: Miłek jest specyfikiem nasercowym. Istotną zaletą kardenolidów miłka jest to, że nie kumulują się w organizmie, ale są wydalane.
Kuracja przy użyciu omawianej rośliny winna być stosowana w miażdżycy naczyń wieńcowych, niewydolności krążenia i przede wszystkim w zaburzeniach czynności serca.
Roślina zawiera glikozydy nasercowe podobne do tych znajdujących się w naparstnicy purpurowej. Glikozydy te poprawiają sprawność serca, zwiększając jego wydolność i jednocześnie spowalniając jego tempo. Zioło ma również działanie uspokajające i jest na ogół przepisywany pacjentom, których serca biją zbyt szybko lub nieregularnie. Zioło to jest kardiotoniczne, moczopędne, uspokajające i zwężające naczynia krwionośne. Bywa stosowane z sukcesem jako kardioton, kiedy to lepiej znana naparstnica zawiodła – szczególnie tam, gdzie występuje również choroba nerek. Zioło to jest również stosowane w leczeniu niskiego ciśnienia krwi, a jego silne działanie moczopędne można wykorzystać do przeciwdziałania zatrzymywaniu wody.
Ale nie jest to jedyne działanie miłka wiosennego, ponieważ posiada on jeszcze działanie uspokajające i moczopędne. Medycyna ludowa używa go nie tylko jako lek nasercowy i uspokajający, lecz także łagodzący bóle gośćcowe, przeciwskurczowe, przeciwastmatyczne, przeciwkaszlowe i przynoszące ulgę w puchlinie wodnej.

Inne gatunki:

Adonis aestivalis – Miłek letni ma działanie kardiotonowe, czyli jego stosowanie zwiększa aktywność mięśnia sercowego, jego kurczliwość i ma zastosowanie w leczeniu ostrej i przewlekłej niewydolności serca. Ponadto ma działanie moczopędne i pobudzające. Zaleca się, ze względu na toksyczność, zachowanie ostrożności przy stosowaniu tej rośliny. Kwiaty są uważane za moczopędne i przeczyszczające.
Adonis amurensis – Miłek amurski pochodzący z Syberii, a dokładniej z tych okolic, przez które przepływa potężny Amur – działanie i zastosowanie zbliżone do miłka letniego. Korzeń ma działanie kardiotonowy. Cała roślina zaś jest skutecznym diuretykiem i środkiem uspokajającym.


Miłek amurski (Autor: カールおじさん,Wikimedia Commons)

Adonis autumnalis – Miłek jesienny pochodzący z Europy ma działanie i zastosowanie takie samo jak miłek wiosenny.
Adonis chrysocianthus – Miłek złocisty rosnący jedynie w wysokich partiach gór Tien–szan – ma działanie i zastosowanie takie samo jak miłek wiosenny (przejawia najsilniejsze działanie z wszystkich gatunków miłka).
Adonis flammeus – Miłek szkarłatny pochodzące z Europy ma działanie i zastosowanie takie samo jak miłek wiosenny.


Miłek szkarłatny (Autor: Yuliya KrasylenkoWikimedia Commons)

Adonis sibirica – Miłek syberyjski rosnący na Syberii ma działanie i zastosowanie takie samo jak miłek wiosenny, tyle że słabsze.
Adonis turkestanica – Miłek turkiestański rosnący w Azji Środkowej, ma działanie i zastosowanie takie samo jak miłek wiosenny, tyle że o wiele silniejsze.
Adonis wolgensis – Miłek wołżański, który różni się od miłka wiosennego siłą wzrostu i mniejszymi kwiatami, rośnie nad Donem i Wołgą, na południu Syberii Zachodniej oraz w północnej części Kazachstanu – ma działanie i zastosowanie takie samo jak miłek wiosenny, tyle że słabsze.


© Andrzej Sarwa

Uwaga! Porady zamieszczone w tej książce nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Ani autor, ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:

A