wtorek, 2 października 2018

Physalis – Miechunka

Physalis – Miechunka

Physalis peruviana – Miechunka peruwiańska osiąga wysokość do 1 metra i jest bardzo plenna. Jej suszonych owoców używa się jako namiastki rodzynków z winogron.
Sama roślina, jej kwiaty i owoce, mają wygląd niepozorny. Kwiaty ma żółte, a owoce, umieszczone w środku pergaminowych osłon, są tej samej barwy.
Występowanie: Pochodzi z subtropikalnych obszarów Ameryki Południowej.
Surowiec: owoce.
Zawartość: sporo prowitaminy A, nieco witaminy C, olejek eteryczny, i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Miechunkę znały i wykorzystywały tubylcze ludy Ameryki Południowej na długo przed przybyciem tam Europejczyków.
Owoce miechunki peruwiańskiej są jadalne zarówno świeże, jak i przerobione na rodzynki. Niestety nie posiadają one wartości leczniczej, a wyłącznie dietetyczną i przyprawową (o ile można zaryzykować użycie takiego stwierdzenia – chodzi mi bowiem o to, że dodaje się je do słodkich potraw).
Spożywanie świeżych owoców zalecane jest ludziom, którzy przeprowadzają kurację odchudzającą.

Inne gatunki:

Physalis alkekengi – Miechunka rozdęta to roślina wieloletnia, mogąca w sprzyjających warunkach siedliskowych osiągać nawet 100 cm wysokości. Pędy tworzy proste, wzniesione, rozgałęziające się. Okrywają je liście z kształtu jajowate, niekiedy zatokowo ząbkowane. Kwiaty miechunki są niepozorne, bez żadnej wartości dekoracyjnej, mają one kolor brudnożołtawy, albo – częściej – brudnobiały. Po przekwitnięciu wiążą się z nich kuliste owoce typu jagody o pięknej czerwonej barwie. Owoce owe ukryte są we wnętrzach cynobrowoczerwonych, dzwonkowatych, rozdętych, pergaminowych zamkniętych kielichów. Ze względu na walory dekoracyjne jest chętnie uprawiana w ogrodach.
Występowanie: strefa umiarkowana Europy i Azji.
Surowiec: owoce.
Zawartość: m.in. alkaloidy, gorycz fizalina, witamina C.
Działanie i zastosowanie: Znaczenie lecznicze posiadają owoce miechunki rozdętej, z których wyodrębnić możnaOdwar z owoców (1 łyżkę stołową suszu zalać 2 szklankami wody i gotować pod przykryciem około 10 minut, następnie zaś przecedzić i w razie konieczności pić 2 razy dziennie po 1 szklance) zwiększa i przyspiesza wydalanie z organizmu kwasu moczowego. W związku z powyższym winno się go stosować w leczeniu chorób nerek i moczowodów, dny i gośćca.
Ponieważ miechunka jest lekko toksyczna, leczyć się można wyłącznie za wiedzą i pod kontrolą lekarza.

Physalis crassifolia – działanie zbliżone do miechunki rozdętej.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P