wtorek, 2 października 2018

Palaquium – gutaperkowiec

Palaquium – gutaperkowiec

Palaquium gutta – Drzewo gutaperkowe, inaczej: gutaperkowiec to drzewo dorastające do 10–12 (czasem niewiele więcej) metrów wysokości. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż młode gałęzie ma ciemnooranżowo omszone. Liście gutaperkowca są dość okazałe, odwrotnie jajowate. Niewielkie, zupełnie niedekoracyjne kwiaty zebrane są po kilka w kątach liści, po ich zapyleniu i zapłodnieniu wiążą się owoce typu jagody.
Występowanie: Ojczyzną omawianej rośliny są Malaje, ale uprawia się ją wszędzie tam, gdzie sprzyja jej klimat i warunki glebowe.
Surowiec: sok.
Zawartość: gutaperka.
Działanie i zastosowanie: Po nacięciu kory grubych konarów lub pnia drzewa, wycieka z nich mleczny sok, który po pewnym czasie się zestala, dając rodzaj kauczuku, który znajduje w lecznictwie tylko jedno zastosowanie, mianowicie w stomatologii, bowiem produkuje się zeń kit do zębów.

Należy jeszcze wspomnieć, że ten sam sok służy do produkcji niektórych materiałów opatrunkowych.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P