wtorek, 2 października 2018

Paeonia – Piwonia

Paeonia – Piwonia

Paeonia officinalis – Piwonia lekarska to dość okazała bylina, dorastająca (w zależności od odmiany i warunków uprawy) do 30–90 cm wysokości. Posiada spore korzenie, o dość specyficznym wyglądzie, bo podzielone na bulwiaste odcinki – segmenty.
Liście tej rośliny są podwójnie trójdzielne. Na wyniosłych łodygach wyrastają, zawsze pojedynczo, wspaniałe kwiaty mogące przybierać rozmaite barwy: ciemnoczerwoną, różową, białą (bardzo rzadko żółtą czy lila). Owocem jest mięsisty mieszek wypełniony drobnymi, czarnymi, lśniącymi nasionami.
Występowanie: Ojczyzną piwonii lekarskiej są południowe krańce Europy, Azja Mniejsza i te rejony Kaukazu, które charakteryzują się ciepłym, czarnomorskim klimatem. Ale najwspanialsze odmiany ozdobne wyhodowali Chińczycy, a nie Europejczycy, jak by się można spodziewać.
Surowiec: kwiaty, korzenie i (rzadko) nasiona.
Zawartość: m.in. glikozyd salicylina, alkaloid peregninina, garbniki, cukry, śluz, olejek eteryczny. W korzeniach ponadto znajdują się niewielkie ilości skrobi, a w kwiatach barwik peonidyna. Wreszcie wymienić trzeba bardzo wiele składników mineralnych: magnez, sód, potas, żelazo, miedź, chrom, nikiel, bizmut, molibden, tytan, wolfram i najwięcej strontu.
Działanie i zastosowanie: Napary i odwary z kwiatów lub korzeni piwonii jako środki lecznicze przeciw wielu schorzeniom stosowane są od bardzo dawna. Wszakże nim sięgniemy po nie, musimy wiedzieć, iż kurowanie się piwonią na własną rękę jest absolutnie zakazane. Jeśli można to czynić, to wyłącznie za wiedzą, zgodą i pod kontrolą lekarza. A to z tej przyczyny, iż piwonia jest rośliną silnie toksyczną i przedawkowanie może doprowadzić do poważnego zatrucia.
Piwonia znajduje zastosowanie jako środek rozkurczowy, działający głównie na mięśnie gładkie i przeciw bólowi w dnie. Dalej – wykazuje pewne działanie przeciwastmatyczne. Przyjmuje się również iż wywar z kwiatów i korzeni (zmieszanych po równo ze sobą) powinien leczyć obrzęki kostne.
Medycyna ludowa wywar z korzeni lub mocny napar z płatków kwiatowych uważa za skuteczny środek przy braku apetytu, do poprawienia trawienia w bólach żołądka spowodowanych niestrawnością. Prócz tego sądzi, iż wywar z korzeni działa ogólnie uspokajająco i zaleca go w nerwicy. Ponadto działa też moczopędnie, słabo uspokajająco, pobudzająco na macicę i przeciwskurczowo.
Dawniej nasiona, korzenie i kwiaty stosowane były przy bólach gośćcowych, dychawicy oskrzelowej i nieregularnym miesiączkowaniu.
A oto stara recepta na lek z korzeni piwonii:
1 część drobno rozkruszonych suchych korzeni zalewa się 6 częściami wody i gotuje pod przykryciem przez 10–15 minut. Ów wywar, po przecedzeniu, miesza się z miodem lub (ostatecznie) cukrem. Specyfik przyjmuje się doustnie, w razie konieczności spowodowanej wystąpieniem któregoś z wymienionych schorzeń po 1 (najwyżej 2 łyżeczki do herbaty dziennie).
Lek ten jest zalecany do leczenia zaburzeń menstruacyjnych, na obniżenie gorączki, zaburzeń żołądkowo–jelitowych.
Kuracja piwonią jest absolutnie zakazana kobietom ciężarnym. Piwonia bowiem to jest również środkiem poronnym. Jest używanie nie jest wskazane w okresie menstruacji.

Inne gatunki:

Paeonia anomala – Piwonia syberyjska to bylina, której organ trwały stanowią grube korzenie, podzielone na charakterystyczne bulwiaste odcinki. Z korzeni wyrasta część nadziema – liście parzystosieczne długie na 13–30 cm, oraz pęd kwiatowy zwieńczony niedużymi – o średnicy 8–13 cm – czerwonymi lub różowymi kwiatami. Te ostatnie po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu mieszka z nasionami w środku. Korzenie piwonii syberyjskiej mają silny zapach i są słodkie w smaku.
Występowanie: ród swój wiedzie z zachodniej Syberii i z Ałtaju. Rośnie tam ona w rzadkich lasach, nieraz tworząc dość gęste zarośla.
Surowiec: korzenie.
Zawartość: m.in. olejek eteryczny, nieco alkaloidów, smoły, skrobia, cukry, kwasy organiczne (m.in. kwas salicylowy), tanina i sole mineralne (najwięcej strontu i chromu).
Działanie i zastosowanie: Piwonia syberyjska jest od wieków wykorzystywana przez medycynę ludową zachodniej Syberii. Korzeń owej piwonii jest tu wykorzystywany jako lek przeciwkrwotoczny, łagodzący ból żołądka i przeciwpadaczkowy.
Medycyna tybetańska natomiast stosuje się go w epilepsji, chorobach nerwowych i jako środek przeciw bólowi żołądka. Medycyna chińska uważa go za specyfik przeciwrakowy. Ludowa medycyna mongolska nalewkę (na wódce) z płatków kwiatowych i ziela zebranego podczas kwitnienia rośliny stosuje jako lek przeciwpadaczkowy.
Medycyna oficjalna nalewkę z korzeni i ziela piwonii syberyjskiej uważa za lek uspokajający, stosowany w chorobach nerwowych przebiegających z bezsennością, i w ogóle jako środek uspokajający.

Paeonia brownii – gatunek amerykański – stosuje się w nadciśnieniu, jako środek słaby przeciwbólowy, słaby uspokajający, pomocny w dolegliwościach ze strony wątroby.

Paeonia californica – gatunek amerykański – stosuje się w nadciśnieniu, jako środek słaby przeciwbólowy, słaby uspokajający, pomocny w dolegliwościach ze strony wątroby.

Paeonia lacitiflora, syn.: P. albiflora – Piwonia chińska – wywar z korzeni stosuje się jako lek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy, rozkurczowy, antybakteryjny, słabo uspokajający, zalecany w dolegliwościach menstruacyjnych, nadciśnieniu tętniczym, przegrzaniu ciała, dolegliwościach ze strony wątroby.


Paeonia suffruticosa, syn.: P. moutan – Piwonia drzewiasta – korzeń – słabe działanie przeciwuczuleniowe, obniżające ciśnienie krwi, przeciwbólowe, uspokajające, stosowane też w czyraczności, dolegliwościach menstruacyjnych, zaburzeniach trawiennych, oraz jako specyfik przeciwkrwotoczny, i w leczeniu zaburzeń krążenia.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P