wtorek, 2 października 2018

Panax – Żeń–szeń

Panax – Żeń–szeń

Panax ginseng – Żeń–szeń właściwy, to jedna z tych roślin, które otacza aura tajemniczości i to już od bardzo dawna. Dzieje się tak chyba dlatego, iż ze względu na rzadkość występowania rośliny, a co się z tym wiąże wysoką jej cenę, oraz niezwykłą skuteczność w leczeniu najrozmaitszych dolegliwości uznano ją nie tylko za nader cenną ale bez mała magiczną. Taką właśnie sławą cieszy się po dziś dzień.
Żeń–szeń należy do rodziny araliowatych a zatem spośród roślin nam znanych, jego najbliższym krewniakiem w umiarkowanej strefie klimatycznej Europy (również w Polsce) będzie bluszcz pospolity (Hedera helix) – nawiasem mówiąc również przejawiający pewne działanie lecznicze.
Roślina wytwarza wzniesioną, o pustym wnętrzu, łodygę zwieńczoną kilkoma (do 5) liśćmi zebranymi w okółkach. Liście są z kształtu palczaste, zbudowane z 5–7 listków o piłkowanych brzegach. Spośród liści wyrasta łodyga kwiatostanowa, którą wieńczy baldach kilkunastu białaworóżowawych lub białawozielonkawych kwiatów. One to po przekwitnięciu zawiązują się w owoce. Są nimi pestkowce o pięknej czerwonej barwie.
Organem trwałym żeń–szenia jest korzeń. Jest to korzeń palowy niezbyt silnie rozgałęziony, masywny, o barwie brudnobiałej, bądź żółtawobiałej. Korzeń ów może nieco, w bardzo ogólnym zarysie, przypomina ludzką postać, co było nie bez wpływu na przypisywanie mu mocy magicznych.
Występowanie: Ojczyzną żeń–szenia jest Daleki Wschód, a konkretnie Półwysep Koreański, połudnowo–wschodnia część Syberii, północno wschodnia Chin i Wyspy Japońskie. Jego środowiskiem naturalnym są przede wszystkim lasy mieszane z przewagą cedru syberyjskiego. Dzisiaj prowadzi się uprawę (na plantacjach towarowych) żeń–szenia i chociaż zbiór korzeni z naturalnych stanowisk nie jest pozbawiony znaczenia, surowca do produkcji leków głównie dostarczają rośliny uprawne.
Surowiec: korzeń.
Zawartość: m.in. glikozydy (mające największe znaczenie), witaminy B1, B2, C, olejek eteryczny, pektyny, saponiny, nieco tłuszczu, skrobię, a także związki: magnezu, żelaza, potasu, wapnia, sodu, krzemu, siarki, fosforu, boru i manganu.
Działanie i zastosowanie: Na bazie korzeni żeń–szenia produkuje się różnorakie leki w postaci nalewek, proszków, maści, win, cukierków do ssania, itp. Zalecane są one przede wszystkim osobom przemęczonym i wyczerpanym, w celu pobudzenia organizmu i wzmocnienia go. Prócz tego podnoszą one – i to w znacznym stopniu odporność, poprawiają kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną
Zaleca się je również w dolegliwościach na tle nerwicowym, jako specyfiki uspokajające w chorobach psychicznych, lecząc dolegliwości ze strony wątroby i nerek, zaburzenia żołądkowo–jelitowe (doskonale regulują procesy trawienne), pomocniczo w leczeniu gruźlicy płuc oraz stanów zapalnych gruczołu krokowego (prostata) u mężczyzn.
Co ciekawe: żeń–szeń na osoby pobudzone wpływa uspokajająco, zaś na otępiałe pobudzająco. Poza tym uważany jest za nader skuteczny środek podnoszący sprawność i wydolność seksualną, i to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Stosowany zewnętrznie, w postaci maści i kremów, bardzo korzystnie wpływa na gojenie ran, leczenie krost, owrzodzeń, wyprysków. Wygładza i regeneruje skórę.
Chcę dodać, że kurację żeń–szeniową mającą na celu generalny remont organizmu winno się przeprowadzać zgodnie z poglądami panującymi w Chinach – wyłącznie w okresie jesienno zimowym, przez minimum jeden miesiąc (pełna kuracja powinna trwać trzy miesiące). Jedynym przeciwwskazaniem jest bardzo wysokie ciśnienie krwi, oraz krwotoki.
W warunkach domowych można przygotować dwie postaci leku z korzenia żeń–szenia:
Proszek: Wysuszone korzenie mielemy na proszek, który przechowujemy w szczelnie zamkniętym naczyniu, w miejscu zaciemnionym i suchym. Zażywamy go 3 razy dziennie po 1/2 łyżeczki do kawy, obficie popijając ciepłą wodą osłodzoną miodem. Okres kuracji – od 1 do 3 miesięcy.
Nalewka: 1 część świeżych drobno pociętych korzeni zalewamy 2 częściami spirytusu i macerujemy przez 3–4 tygodnie w szczelnie zamkniętym naczyniu, w miejscu ciepłym. Nalewkę ową zażywamy 3 razy dziennie po 15–20 kropli przez okres 1–3 miesięcy.
Tej samej nalewki można też używać zewnętrznie do smarowania, a po rozcieńczeniu wodą tak by nie poparzyć skóry, również do robienia okładów.

Inne gatunki:

Panax bipinnatifidus – gatunek azjatycki – działanie i zastosowanie zbliżone do żeń–szenia właściwego.

Panax japonicus – Żeń–szeń japoński – gatunek azjatycki – działanie i zastosowanie zbliżone do żeń–szenia właściwego.

Panax psudoginseng – Żeń–szeń pseudożeńszeń – gatunek azjatycki – działanie i zastosowanie zbliżone do żeń–szenia właściwego.

Panax quinquefolium – Żeń–szeń pięciolistowy – gatunek północnoamerykański – działanie i zastosowanie zbliżone do żeń–szenia właściwego.


Panax trifolius – Żeń–szeń trójlistkowy – gatunek północnoamerykański – działanie i zastosowanie zbliżone do żeń–szenia właściwego.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P