wtorek, 2 października 2018

Papaver – Mak

Papaver – Mak

Papaver somniferum – Mak lekarski to roczna roślina zawierająca w sobie biały mleczny sok, dorastająca do 140 cm wysokości (w bardzo dobrych warunkach!). Nie jest to „czysty” gatunek botaniczny, a wynik samoistnych, bądź zamierzonych krzyżowań pomiędzy różnymi gatunkami dziko rosnącymi tak w Azji, jak i w Europie.
Mak lekarski – jako surowiec do produkcji ciężkich narkotyków: morfiny, heroiny, kodeiny otrzymywanych z opium (zastygły sok mleczny) doczekał się bardzo złej sławy. Uprawia się go na ogromnym obszarze kuli ziemskiej, a najwięcej w Azji.
Ale przecież mak to nie tylko roślina dostarczająca śmiercionośnych narkotyków, lecz i roślina lecznicza. Wpierw jednak krótko na temat jej wyglądu. Tworzy sztywne, okazałe „krzaczki”, liście ma podługowatojajowate, kwiaty pojedyncze, o różnych barwach delikatnych płatków: od białych, przez bladoróżowe, po ciemnolila do prawie purpurowych. Owocem jest tak zwana makówka, zawierająca w swym wnętrzu ogromną ilość sinawoczarniawych nasionek, używanych w kuchni do wypieku wspaniałych ciast – makowców.
Występowanie: w uprawie w strefie klimatu umiarkowanego i subtropikalnego.
Surowiec: opium (stężały, wyschnięty sok mleczny) pozyskiwane z makówek i łodyg. Działanie i zastosowanie: Opium stanowi produkt wyjściowy do wytwarzania bardzo cenionych przez lekarzy – morfiny, heroiny i kodeiny. Ponadto w opium występują także: papaweryna, narkotyna, narceina, tebaina i inne.
Bardzo ogólnie poszczególne składniki opium można scharakteryzować tak:
morfina to bardzo silny środek przeciwbólowy, nasenny, przeciwdepresyjny, podnoszący nastrój i samopoczucie psychiczne; morfina w bardzo szybkim czasie prowadzi zażywającą ją osobę do trwałego uzależnienia, które na ogół kończy się śmiercią (co prawda jest możliwe odstawienie morfiny, ale bardzo niewiele osób ma tak silną wolę, by tego dokonać, zwykle po odstawieniu narkomani–morfiniści wracają wcześniej czy później do nałogu) – albo przez wyniszczenie organizmu, albo (co zdarza się dość często) na skutek przedawkowania narkotyku, albo wreszcie, niektórzy z narkomanów, którzy pragną, ale nie są w stanie zerwać z nałogiem, decydują się na tzw. „złoty strzał”, czyli świadome przedawkowanie narkotyku, po to by umrzeć i nie męczyć się dłużej.
to samo co na temat morfiny, można powiedzieć i o heroinie, zaznaczając, iż jest jeszcze mocniejsza od tej pierwszej i jeszcze łatwiej można się uzależnić się od niej.
Papaweryna jest znów specyfikiem – nadzwyczaj cennym – stosowanym jako środek przeciwskurczowy, przeciwmigrenowy, obniżający ciśnienie tętnicze krwi, zalecany w skurczach jelit, kolce nerkowej, skurczach moczowodów, wreszcie jako słaby środek przeciwkaszlowy, przeciwbólowy i bardzo słabo uspokajający.

Inne gatunki:

Papaver agremone – Mak piaskowy to krajowa roślina roczna o szkarłatnych kwiatach i pierzastodzielnych liściach. Owoc ma w kształcie torebki z nasionami w środku, a sok mleczny znajduje się w całej roślinie. Jego działanie i zastosowanie jest takie samo jak maku polnego.

Papaver bracteatum – Mak przykwiatkowy to okazała bylina. W pierwszym roku uprawy wytwarza jedynie liście odziomkowe, w kolejnych latach, spośród owych liści wyrastają pędy kwiatowe, zwieńczone okazałymi, pięknymi kwiatostanami żywoczerwonej barwy. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu torebki, potocznie zwane makówkami, z licznymi drobnymi nasionami w środku.
Występowanie: południowo–wschodnia Azja.
Surowiec: korzeń.
Zawartość: alkaloidy, m.in.: tebaina, alpinigenina i orypawina. Tebaina jest z kolei surowcem wyjściowym do produkcji morfiny.
Działanie i zastosowanie: O tym jakie jest zastosowanie wymienionej substancji, może Czytelnik dowiedzieć się z hasła poświęconemu makowi lekarskiemu.

Papaver dubium – Mak wątpliwy – kwitnie na czerwono. Jego działanie i zastosowanie jest takie samo jak maku polnego.

Papaver nudicaule – Mak syberyjski to bylina o dość okazałych, dochodzących do 8 cm średnicy, pojedynczych kwiatach, mogących mieć różne – zależnie od odmiany – barwy: żółtą, pomarańczową, różową, czerwoną. Tworzy cienkie, wzniesione łodygi, wysokie do 40 cm. Liście podługowate, powcinane.
Występowanie: Ród swój wiedzie z gór Syberii, a także Himalajów i Tybetu, należy do roślin wysokogórskich.
Surowiec: płatki kwiatowe.
Zawartość: alkaloidy: roeadyna, roeagenina, dybergina, protopina, narkotyna, narceina, oraz nor–narceina, ponadto śluzy i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Napary z płatków kwiatowych zalecane są do przemywań i płukania w stanach zapalnych skóry, kobiecych narządów rodnych, jamy ustnej i dziąseł. Na owrzodzenia. Ropiejące rany, krosty i czyraki można robić okłady ze świeżych, roztartych na miazgę płatków. Odwary natomiast mogą służyć do mycia głowy przy nadmiernym przetłuszczaniu się włosów.
Prócz tego odwar z suszonych płatków maku syberyjskiego (1 łyżeczkę do kawy rozdrobnionego suszu na 1 szklankę wody, gotować od zawrzenia pod przykryciem 1–2 minuty, pić w ciągu dnia w dawkach podzielonych) zalecany jest w nieżytach górnych dróg oddechowych, długotrwałym (szczególnie suchym, krtaniowym) kaszlu, przeziębieniu, grypie, anginie, bólach gardła. Prócz tego jako środek łagodnie uspokajający.

Papaver rhoeas – Mak polny to niepozorna, chociaż w czasie kwitnienia niezwykle piękna roślina roczna.Mak polny tworzy cienkie, ale sztywne, wzniesione łodygi, na których rosną szorstkoowłosione, pierzastodzielne liście. Z ich kątów, na długich i nagich pędach wyrastają dość okazałe, bardzo dekoracyjne kwiaty o płatkach czerwonego koloru. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu torebki, zwane makówkami, z licznymi drobnymi brązowawoczarnymi nasionkami w środku. W liściach i pędach – podobnie jak u maku lekarskiego – znajduje się biały gorzki sok mleczny.
Występowanie: umiarkowana strefa klimatyczna Europy i Azji.
Surowiec: płatki kwiatowe.
Zawartość: m.in.: śluz, kwasy organiczne, mieszanina alkaloidów (m.in.: readyny, reageniny, rearubiny), antocyjany (cyjanina, mekocyjanina) i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Odwar z płatków maku lekarskiego (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem przez około 5 minut, przecedzić, w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki) to słaby środek uspokajający, ułatwiający zasypianie.
W płatkach kwiatów maku polnego występuje bardzo dużo śluzu, dzięki czemu odwar z nich ma działanie powlekające i osłaniające, a także ułatwiające odkrztuszanie. W związku z powyższym stosuje się go jako lek przeciwkaszlowy, a także w nieżytach górnych dróg oddechowych, kokluszu i zwykłym przeziębieniu.
Ze względu na właściwości osłaniające i powlekające odwar znajduje także zastosowanie w użyciu wewnętrznym, gdzie używa się go do przemywania spojówek, płukania jamy ustnej, a także pochwy w ich stanach zapalnych.
Nie tylko medycyna oficjalna, ale również i ludowa wykorzystuje mak polny. I tak – napar ze szczypty suszonych płatków i 1/2 litra wody (pić często po łyku w ciągu dnia) to lek przeciwkaszlowy.
Niedojrzałe makówki gotuje się w syropie z cukru bądź miodu (wagowo musi być tyle samo syropu co makówek). Następnie ową mieszaninę uciera się na jednolitą masę, a wreszcie rozpuszcza się 1 łyżkę stołową tego specyfiku w szklance wody i pije 2–3 razy dziennie po łyku. Jest to również lek przeciwkaszlowy.
Co mówią stare księgi?

Kwiaty świeże tego maku mają dość kleju i goryczy, odór zaś nieco rażący, z powodu tych właściwości służą na suche kaszle, mocne, i na dychawice. (...) Używać się zwykły jak herbata, na szczyptę dobrze suszonych nalać pół kwarty wody wrzącej, a po przestygnięciu, pić często przez dzień. Główki zaś tego maczku zbyt małe, ale niedojrzałe, mając ich pod dostatkiem, można z wodą na kwiatki nalaną gotować, a przecedziwszy, wysadzić do gęstości miodu, wyciąg ten uśmierza (...) kaszle uparte, dając po rozpuszczeniu łyżeczek dwie od kawy w szklance wody, i osłodzony miodem, po łyżce od jedzenia na raz, często na dzień. Dla oleju (winno być śluzu – A.J.S.) łagodzi ostrość i rozwalnia, a dla goryczy umacnia płuca.” (J. Dziarkowski, dz. cyt., s. 117–118)


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P