wtorek, 4 września 2018

Achillea – Krwawnik


Achillea – Krwawnik


Achillea millefolium, syn.: Achillea lanulosa, Achillea magna – Krwawnik pospolity tworzy proste i sztywne łodygi mogące osiągać wysokość 30–90 cm. Porastają je małe, z kształtu lancetowate, potrójnie pierzastosieczne listki. Wierzchołki pędów wieńczą białe (czasem bladoróżowe) liczne drobne kwiatuszki zebrane w dość dekoracyjne baldachowate kwiatostany.
Występowanie: nasza pospolita krajowa bylina. Najłatwiej można ją spotkać na nieużytkach, skrajach lasów, miedzach, a także na zaniedbanych trawnikach w największych nawet miastach.
Surowiec: kwiaty i ziele.
Zawartość: m.in.olejek eteryczny o słabym, swoistym („korzennym”) zapachu, gorycz achilleina, kwasy: mrówkowy, octowy, izowalerianowy, prócz tego furanokumaryna, flawonoidy, cholina, garbniki, witamina K i sole mineralne (najwięcej magnezu).
Działanie i zastosowanie: Postacią leku jest odwar z kwiatów bądź ziela (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem przez 3–5 minut, następnie przecedzić i w razie konieczności pić 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki).
Odwar ów zwiększa wydzielanie żółci i soków trawiennych, jednocześnie pobudzając organizm do obfitszego wydzielania moczu. Dalej – działa przeciwkrwotocznie, słabo przeciwbólowo i rozkurczowo w obrębie przewodu pokarmowego. Ma działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne oraz pozytywnie wpływa na proces trawienia, ułatwiając organizmowi przyswajanie składników odżywczych z pokarmu, nieznacznie obniża ciśnienie krwi, działa napotnie i przeciwgorączkowo.
Odwar ów bywa stosowany w schorzeniach jelit i żołądka, którym towarzyszą drobne krwawienia ze śluzówki oraz w przypadku skurczów jelit, dróg moczowych i dróg żółciowych, grypie, anginie, przeziębieniu.
Jest również pomocny w niestrawności, wzdęciach i nudnościach.
Herbatka z samych kwiatów ma działanie porównywalne z działaniem rumianku.
Ale wróćmy do omawiania działania i zastosowania odwaru z ziela. Jest to doskonały środek korzystnie wpływający na przemianę materii i poprawiający apetyt. Ale nie tylko wewnętrznie lecz również zewnętrznie można go stosować. Nadaje się do przemywania trudno gojących i zainfekowanych zranień, krost i wyprysków, a także do płukania jamy ustnej, gardła i dziąseł w ich stanach zapalnych. Wreszcie – do irygacji pochwy w przypadku zapalenia, upławów i krwawień.
Medycyna ludowa ma dla krwawnika o wiele szersze zastosowanie. Używa go bowiem w przeziębieniu, kamicy nerkowej, żylakach odbytu, gruźlicy płuc, nadciśnieniu tętniczym i kamicy moczowej.
Co mówią stare księgi?
Ziele to ma smak lekko ściągający i korzenno gorzkawy, w czem celują kwiaty. Tamuje krwi płynienia i plucia, (...) zatrzymuje hemoroidy zbyt płynące, (...) znosi uparte i długie reumatyzmy, pijąc kwiaty tej rośliny zamiast herbaty. (...) Spazmy w hipochondrii dziwnie uśmierza, (...) a świeże (ziele) roztarte lub z masłem smażone, rany zagaja, (...) biegunki z bólami mocnemi wstrzymuje, (...) tamuje krwi płynienie chroniczne, czyli długie. (...)
Użycie kwiatu krwawnika na herbatę jest takowe: Na szczyptę jedną dobrą lub też dwie, nalać wrzącej wody pół kwarty, przykrywszy dobrze naczynie aż do zupełnego ostygnięcia, po czym pić po pół mniejszej szklaneczki.” (J. Dziarkowski, dz. cyt., s. 100–102)

Inne gatunki:

Achillea erba-rotta moschata – Krwawnik „przydrożny”, piżmowy – herbatka z kwitnącego ziela pobudza wydzielanie soków żołądkowych i pozytywnie wpływa i na trawienie i na perystaltykę jelit.

Achillea ptarmica – Krwawnik kichawiec to pospolita bylina. Łodygi ma proste, wzniesione, rozgałęziające się. Liście natomiast lancetowate o piłkowanych brzegach. Kwiaty zaś dekoracyjne, białej barwy. Skupione są one na szczytach pędów. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu niełupki.
Występowanie: Ogromne połacie Europy i Azji charakteryzujące się klimatem umiarkowanym. Najłatwiej można go spotkać w miejscach wilgotnych – nad brzegami wód i na podmokłych łąkach.
Surowiec: kłącze.
Zawartość: m.in. prowitamina A, witamina C (niewiele), olejek eteryczny, nieco garbników i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Postacią leku jest wywar (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem przez 5–7 minut, przecedzić, w razie potrzeby pić 2 razy dziennie po szklance). Jest on specyfikiem wiatropędnym, moczopędnym i słabym przeczyszczającym, a także słabym przeciwbólowym.
Jego picie zalecane jest w chorobach nerek i dróg moczowych, osłabieniu, wyczerpaniu fizycznym oraz psychicznym i dolegliwościach gośćcowych.

Achillea santolina – Krwawnik santolina pochodzi z Azji Mniejszej, wyciąg alkoholowy z ziela tej rośliny posiada bardzo silne działanie przeciwzapalne. Prawdopodobnie wyciąg wodny obniża poziom cukru we krwi, nie jest to jednak informacja pewna.

Achillea sibirica, syn.: Achillea alpina Krwawnik syberyjski, alpejski, chiński, pochodzi z Syberii, Mongolii, Korei, Japonii i północnych rejonów Ameryki Północnej. Cała roślina ma właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne, przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne. Wywar z ziela jest stosowany w leczeniu dolegliwości żołądkowych i na pobudzenie trawienia, ale także – w formie przymoczek – na ropnie, jak również, w postaci herbatki, w nasilonych krwawieniach menstruacyjnych, i wrzodach żołądka.



Uwaga! Porady zamieszczone w tej książce nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Ani autor, ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:

A