wtorek, 4 września 2018

Acacia – Akacja


Acacia – Akacja


Acacia farnesiana, syn: Mimosa farnesiana – Akacja Farnesa to okazały krzew, mogący osiągać wysokość 4–6 metrów. Liście ma podwójnie pierzaste, zbudowane z małych listków. Kwiaty ma żółte, o zapachu przypominającym woń fiołków. Owocem jest strąk.
Występowanie: południowe krańce kontynentu północnoamerykańskiego, Ameryka Środkowa i Południowa, a także wyspy Indii Zachodnich.
Surowiec: kora, kwiaty, strąki.
Zawartość: Kwiaty zawierają olejek eteryczny, który wykorzystuje się do produkcji kosmetyków, oraz jako dodatek do kąpieli w leczeniu zbyt suchej i spierzchłej skóry. Z kory i strąków można wyodrębnić garbniki.
Działanie i zastosowanie: Kora akacji ma działanie przeciwzapalne i ściągające, w związku z czym odwarów z niej używa się zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. używa się jej w leczeniu biegunek oraz pomocniczo nieżytów żołądka i jelit, oraz chorób skóry, stanów zapalnych gardła, jamy ustnej i dziąseł, leczenia nadmiernej potliwości stóp, do nasiadówek przy wypadających żylakach odbytu, do przemywania oparzeń, oraz do kąpieli w przypadkach rozmaitych schorzeń skórnych – krost, wyprysków, egzem, grzybicy. Pomocniczo natomiast w leczeniu: reumatyzmu oraz wyczerpania fizycznego i psychicznego. Akacja ta stosowana jest również w leczeniu zapalenia spojówek, macicy, bólów gardła, zapalenia skóry i błon śluzowych, niestrawności i obrzęków.

Inne gatunki:

Acacia arabica, syn.: Mimosa arabica – Akacja arabska – działanie i zastosowanie zbliżone do akacji senegalskiej.

Acacia catechu, syn.: Mimosa catechu – Akacja katechu to drzewo osiągające wysokość 25 metrów. Liście ma podwójnie pierzaste, zbudowane z małych listków, długie na 7–15 cm. Kwitnie na bladożółto. Owocem jest strąk.
Występowanie: Indie, Cejlon (Sri Lanka), Birma, rzadziej – Afryka.
Surowiec: kora i liście
Zawartość: garbniki.
Działanie i zastosowanie: wewnętrznie m.in. w czerwonce, ciężkich biegunkach i przewlekłym katarze. Zewnętrznie natomiast w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł, do nasiadówek przy żylakach odbytu, chorób skóry – egzem i grzybic. Medycyna ludowa w Indiach zaleca płukanie jamy ustnej odwarem z kory lub liści w przypadku bólu zębów.

Acacia constricta – Akacja „ściągającadziałanie i zastosowanie zbliżone do akacji Farnesa, a ponadto ma również zastosowanie w leczeniu chorób nerek, moczowodów i pęcherza moczowego. Przeciwdziała też infekcjom bakteryjnym powodującym zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka i dyzenteria.

Acacia decurrens, vel Acacia dealbata, syn.: Mimosa decurrens Akacja srebrzysta pochodzi z Australii. Jej kora ma działanie ściągające i jest stosowana w leczeniu biegunki. Ponadto kwiaty, guma i nasiona mają lokalnie zastosowanie kulinarne.

Acacia greggii, syn.: Senegalia greggii – Senegalia Gregga, „pazur diabła”, „rajski kwiat”, „koci pazur” (nie mylić z inną rośliną noszącą tę samą nazwę – Uncaria tomentosa) – pochodzi z południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych i północnego Meksyku. Działanie i zastosowanie zbliżone do akacji Farnesa. Lokalnie młode nasiona i niedojrzałe strąki są wykorzystywane przez Indian do przyrządzania potraw. Można je wykorzystywać w dietach odchudzających. Zawsze jednak za zgodą lekarza. Liście nasiona, korzenie i drewno tej rośliny, jak również w pełni dojrzałe nasiona zawierają glikozydy cyjanogenne i mogą powodować zatrucia – nawet śmiertelne.

Acacia senegal – Akacja senegalska to niezbyt duże afrykańskie drzewo, osiągające wysokość maksymalnie do 5 metrów. Posiada bardzo charakterystyczną, o parasolowatym kształcie, koronę. Jej podwójnie pierzaste liście zbudowane z niewielkich listków, podobne są do liści innych akacji. Kwitnie na biało, drobne kwiatki skupione są w podługowate kwiatostany. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce – strąki.
Występowanie: Afryka (Sudan, Senegal, Somali, Tanganika), Półwysep Arabski.
Surowiec: gdy natnie się korę pni i konarów, wycieka z nich sok, z którego produkuje się gumę arabską będącą surowcem leczniczym.
Działanie i zastosowanie: guma arabska posiada działanie osłaniające i przeciwzapalne. Można jej używać podobnie jak „gumy” pozyskiwanej ze śliw, moreli, brzoskwiń, wiśni, czy czereśni, bądź jako dodatku do emulsji i zawiesin produkowanych przez przemysł farmaceutyczny. Gumę arabską można pomocniczo stosować w leczeniu biegunki i czerwonki. Zewnętrznie zaś przede wszystkim w leczeniu owrzodzeń i jako środka przeciwzapalnego w leczeniu stanów zapalnych skóry.


Uwaga! Porady zamieszczone w tej książce nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Ani autor, ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:

A