wtorek, 4 września 2018

Acorus – Tatarak


Acorus – Tatarak


Acorus calamus – Tatarak zwyczajny jest okazałą byliną o masywnym, grubym kłączu i mieczowatych liściach. Zielonkawożółtawe kwiatki zebrane są w kolbowate kwiatostany.
Występowanie: Ojczyzną tataraku jest subkontynent indyjski. W Europie, gdzie został przywieziony w czasie wojen krzyżowych (lub jak chcą inni sprowadzony w XIII w. przez Tatarów) łatwo się zadomowił. W Polsce spotykany dość pospolicie jako roślina bagienna.


Tatarak zwyczajny (Wikimedia Commons)

Surowiec: kłącze.
Zawartość: m.in. olejek eteryczny o swoistym, bardzo miłym zapachu (a w nim: azaron i geraniol), ponadto gorycze (akoryna i akoretyna) i garbniki.
Działanie i zastosowanie: Tatarak wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, przeciwdziała niestrawności, zwiększa apetyt, ułatwia przyswajanie pokarmów, działa ogólnie wzmacniająco. Stosuje się go w niestrawności, ale także w zapaleniu górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok i zaburzeniach krążenia. Ma jeszcze i te zaletę, że pobudza szpik kostny do zwiększonego tworzenia krwinek czerwonych.
Surowy świeży korzeń jest toksyczny.
Co mówią stare księgi?
Oznacza się mocnym korzennym zapachem i smakiem. Korzeń ususzony mocniej pachnie niż surowy; w medycynie użyty wzmacnia żołądek i wiatry pędzi, szczególnie smażony w cukrze (...) Odwar z korzenia, alboliteż proszek, zatraca febry zimne i po febrach zażywany, chroni od recydywy i siły choremu przywraca.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt.: t. II, s. 122)

Inne gatunki:

Acorus gramineus – Tatarak trawiasty – surowiec stanowią kłącza, które mają działanie ogólnie wzmacniające, korzystnie oddziałujące na przewód pokarmowy; stosowane są w niestrawności, nieżycie żołądka, poza tym również w depresji, nerwicach lękowych i bezsenności. Korzeń ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwreumatyczne, przeciwskurczowe, wiatropędne, napotne, w zalezności od dawki – uspokajające lub pobudzające. Suszony sproszkowany korzeń jest nakładany na krwawiące dziąsła. Jest stosowany wewnętrznie w leczeniu problemów trawiennych, depresji i padaczki. Korzeń zawiera azaron, substancję zwiększającą działanie barbituranów i alkoholu. Korzeń obniża ciśnienie krwi i działa antybakteryjnie na Staphylococcus aureus, paciorkowce i grzyby. Cała roślina ma działanie uśmierzające ból, przeciwskurczowe, poprawiające trawienie, napotne, moczopędne, wykrztuśne, uspokajające, pobudzające, żołądkowe, i zwalczające pasożyty przewodu pokarmowego.


(c) Andrzej Sarwa





Uwaga! Porady zamieszczone w tej książce nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Ani autor, ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.


Powrót do zakładek:

A