wtorek, 2 października 2018

Ranunculus – Jaskier

Ranunculus – Jaskier

Ranunculus bulbosus – Jaskier bulwiasty to roślina wieloletnia, o liściach trójdzielnych, kwiatach dość dużych, złocistożółtych, po przekwitnięciu wiążących się w owoce typu orzeszka.
Występowanie: roślina krajowa, a można ją spotkać na miedzach, na obrzeżach lasów, na suchych łąkach.
Surowiec: ziele.
Zawartość: trujący glikozyd ranunkulina, alkaloidy, garbniki i protoanemonina.
Działanie i zastosowanie: Napar z ziela (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, następnie przecedzić i w razie potrzeby używać) to środek służący do płukania jamy ustnej i dziąseł w ich stanach zapalnych. Stosując kurację naparem z ziela jaskrów należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ są to rośliny s i l n i e t r u j ą c e, a poza tym ich sok działa niszcząco na skórę i śluzówki oczu, nosa, jamy ustnej. Chcąc stosować kurację przy użyciu jaskrów, powinniśmy uzyskać na to zgodę lekarza.

Inne gatunki:

Ranunculus arvensis – Jaskier polny – działanie i zastosowanie zbliżone do jaskra bulwiastego.

Ranunculus auricomus – Jaskier rożnolistny – działanie i zastosowanie zbliżone do jaskra bulwiastego.

Ranunculus ficaria – Jaskier ziarnopłon – ziarnopłon wiosenny to pospolita bylina. Organem trwałym rośliny są podługowate bulwki korzeniowe, z których wyrastają sercowate liście i pędy kwiatowe zwieńczone żółtymi ładnymi kwiatuszkami.
Występowanie: roślina krajowa spotykana na obrzeżach lasów i zarośli.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. alkaloidy, garbniki, i witamina C.
Działanie i zastosowanie: Napar z ziela (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, następnie przecedzić i w razie potrzeby używać) to środek służący do płukania jamy ustnej i dziąseł w ich stanach zapalnych, oraz do nasiadówek w hemoroidach. W przypadku leczenia tych ostatnich napar ów również się pije. Ziarnopłon to jeden z najskuteczniejszych leków przeciw żylakom odbytu.

Ranunculus flammula – Jaskier płomiennik – działanie i zastosowanie zbliżone do jaskra bulwiastego.

Ranunculus illyricus – Jaskier ilyryjski – działanie i zastosowanie zbliżone do jaskra bulwiastego.

Ranunculus lingua – Jaskier wielki – działanie i zastosowanie zbliżone do jaskra bulwiastego.

Ranunculus polyanthemos – Jaskier wielkokwiatowy – działanie i zastosowanie zbliżone do jaskra bulwiastego.

Ranunculus regens – Jaskier rozłogowy – działanie i zastosowanie zbliżone do jaskra bulwiastego.

Ranunculus sceleratus – Jaskier jadowity – działanie i zastosowanie zbliżone do jaskra bulwiastego.


Raphanus – Rzodkiew („czarna rzepa” - błędna nazwa)

Raphanus sativus var. niger, syn.: Raphanus niger – Rzodkiew czarna to roślina z rodziny krzyżowych. Liście ma owalne w zarysie, brzegami płytko wcinane, szorstko owłosione, ciemnozielonej barwy. Tworzy wysokie pędy, na szczytach których pojawiają się groniaste kwiatostany o wielu niepozornych kwiatkach, pozbawionych jakiejkolwiek wartości dekoracyjnej. Owocem jest łuszczyna zawierająca w swym wnętrzu liczne nasiona. Częścią jadalną i leczniczą jest zgrubiała podliścieniowa łodyga, z kształtu kulista, o białym miąższu i czarnej dość grubej skórce.
Występowanie: pochodzi z Azji Zachodniej, w Polsce znajduje się w uprawie.
Surowiec: zgrubiała podliścieniowa łodyga, popularnie zwana korzeniem.
Zawartość: witaminy B1, B2, C, olejek gorczyczny bogaty w siarkę (on to właśnie nadaje korzeniom ów ostry, piekący smak), cukry, białko, potas, wapń, magnez, fosfor i żelazo.
Działanie i zastosowanie: Owo warzywo winno być obecne w naszej diecie, dostarcza bowiem wielu substancji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego dodatkową zaletą jest to, iż obniża poziom cholesterolu we krwi.
Spożywanie surowej rzodkwi jest zalecane w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Świeżym sokiem wyciśniętym z rzodkwi winno się nacierać skórę głowy i włosy, co przyczyni się do ich wzmocnienia. Ten sam sok zalecany jest do przyjmowania wewnętrznego w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, zaburzeniach trawienia, nadmiernej fermentacji jelitowej i kamicy moczowej.

Inne gatunki:

Raphanus sativus var. radicula, syn.: Raphanus radicula – Rzodkiew zwyczajna, rzodkiewka – skutkuje we wzdęciach, bólach brzucha, biegunce, niestrawności. Wyciąg z jej nasion ma pewne znaczenie w leczeniu zapalenia oskrzeli. Sok ze świeżych korzeni może być używany zewnętrznie w leczeniu skóry zaatakowanej przez grzybicę.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
R