środa, 5 września 2018

Aesculus – Kasztanowiec



Aesculus – Kasztanowiec

Aesculus hippocastanum – Kasztanowiec zwyczajny to piękne drzewo dorastające do 30 metrów wysokości. Kwiaty, zebrane we wzniesione, proste kwiatostany, mają barwę biała, a u nasady płatków czerwone plamki. Liście są ogonkowe, dłoniaste, a składają się z szorstkich i miękkich, odwrotnie jajowatych listków w liczbie 5–7. Owocem kasztanowca jest kulista torebka pokryta kolcami. Wewnątrz niej znajduje się do 3 lśniących nasion.
Występowanie: Ojczyzną kasztanowca są Bałkany. Powszechnie sadzony w parkach, na skwerach czy cmentarzach.
Surowiec: kwiaty, kora i owoce.
Zawartość: W kwiatach występują flawonoidy, kumaryny, cukry, kwasy wielofenolowe, escyna i garbniki. Kora zawiera flawonoidy, trójterpeny, garbniki i związki kumarynowe. Natomiast w nasionach znajdują się związki kumarynowe, escyna i flawonoidy.
Działanie i zastosowanie: Wyciągi z kory i kwiatów kasztanowca zalecane są w niewydolności krążenia, żylakach (przede wszystkim w żylakach odbytu) i jako środki przeciwzapalne.
Medycyna ludowa zaleca stosowanie nalewki z kwiatów do leczenia nieżytów przewodu pokarmowego, a także hemoroidów i żylaków nóg.


Kasztanowiec zwyczajny (Wikimedia Commons)

W przypadku hemoroidów, żylaków, zakrzepów i zastojów żylnych, rozległych krwiaków, stłuczeń, a także przy biegunce, stanach skurczowych i nieżytach jelit i żołądka zażywa się odwar z kory, lub kwiatów.
Aby go sporządzić bierzemy 1 łyżkę stołową suszu i zalewamy ją 1 szklanką wody, a następnie gotujemy pod przykryciem przez około 5 minut. Potem przecedzamy i pijemy w ciągu dnia w dawkach podzielonych. Tego samego odwaru możemy używać zewnętrznie do nasiadówek w hemoroidach oraz do okładów na odmrożenia i stłuczone miejsca..
Obolałe, zmęczone nogi można moczyć w odwarze z jaskółczego ziela, mielonych kasztanów i owoców jałowca (biorąc każdy ze składników w równych wagowo częściach). Od góry nogi należy okryć tak, aby para rozgrzała je całe. Potem szybko należy położyć się do łóżka, by nie dopuścić do ich gwałtownego schłodzenia.
Nalewkę sporządzoną z zalanych spirytusem (wagowo musi być go dwa razy więcej) drobno utartych nasion można wcierać w chore miejsca w przypadku nerwo– i mięśniobóli oraz bólów reumatycznych.
Odwar z łupiny nasiennej zalecany jest do płukania pochwy przy krwawieniach z niej (bez względu na przyczynę, z wyjątkiem krwawienia menstruacyjnego). W przypadku zapalenia żył zalecany jest do picia sok wyciśnięty ze świeżych kwiatów.
Wyciągi z nasion, kory i kwiatów kasztanowca działają przeciwzapalnie, likwidują obrzęki, regulują procesy trawienne. Ponadto wpływają rozkurczowo na mięśnie oraz na ściany naczyń krwionośnych, wzmacniając też te ostatnie.

Inne gatunki:

Aesculus californica – Kasztanowiec kalifornijski – można stosować do uśmierzania nerwo– i mięśniobólow. Owoce zawierają saponiny i mogą być używane jako środek wykrztuśny. Rozgnieciony owoc stosuje się jako maść na hemoroidy. Odwar z kory stosuje się w leczeniu bólu zębów i paradontozy (pomocniczo).

Aesculus chinensis – Kasztanowiec chiński – owoce mają działanie przeciwreumatyczne i wymiotne, są również stosowane w leczeniu bólów brzucha i hemoroidów.

Aesculus flava, syn.: Aesculus lutea, Aesculus octandra – Kasztanowiec żółty – Gotowane owoce zbliżone są w smaku do kasztanów jadalnych. Owoce można też suszyć, robić z nich mąkę i używać w kuchni. Owoce zawierają saponiny i wymagają pozbycia się tych toksyn, zanim staną się bezpieczne do spożycia – Indianie północnoamerykańscy robili to na dwa sposoby, albo przez powolne prażenie kasztanów, albo kroili je na cienkie plasterki, wkładki do worków i płukali w strumieniu przez 3-5 dni.



Kasztanowiec żółty (Autor: A. Barra, Wikimedia Commons)

Aesculus glabra – Kasztanowiec gładki – można stosować do uśmierzania nerwo– i mięśniobólow. Niewielkie dawki nasion stosuje się wewnętrznie w leczeniu mokrego kaszlu, astmy i wewnętrznych podrażnień. Jest stosowany zewnętrznie jako napar, odwar lub maść w leczeniu reumatyzmu.

Aesculus indica, syn.: Pavia indica – Kasztanowiec indyjski – Owoce bogate w saponiny są cierpkie i gorzkie. Mają działanie narkotyczne. Olej pozyskiwany z nich stosuje się zewnętrznie w leczeniu chorób skóry i reumatyzmu. Sok z kory również jest stosowany w leczeniu reumatyzmu. Ciasto ze zmielonych kasztanów i oleju nakładane na czoło łagodzi ból głowy. Owoce podawane jest koniom cierpiącym na kolkę. Są również stosowane jako środek przeciwko robakom u koni, aby pozbyć się pasożytów jelitowych.

Aesculus parviflora, syn.: Aesculus macrostachya, Pavia macrostachya – Kasztanowiec drobnokwiatowy – Owoce stosuje się jako środek przeciwreumatyczny, a także w leczeniu kolki, hemoroidów, zaparć, krztuśca i bolesnych i zbyt obfitych krwawień miesięcznych u kobiet.

Aesculus paviaKasztanowiec krwisty – Sproszkowana kora i preparaty z owoców są stosowane w leczeniu bezsenności i pomocniczo nowotworów oraz jako balsam na rany.

Aesculus turbinata - Kasztanowiec japoński - działanie i zastosowanie zbliżone do kasztanowca kalifornijskiego.




Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:

A