piątek, 7 września 2018

Ailanthus – Bożodrzew

Ailanthus – Bożodrzew

Ailanthus glandulosa, syn.: Ailanthus altissima – Bożodrzew gruczołowaty to piękne, okazałe, osiągające do 20 metrów wysokości drzewo. Liście ma duże, dekoracyjne, dorastające do 60 cm długości nieparzystopierzastozłożone z 15–25 jajowatolancetowatych listków. Kwiaty żołtawobiałe, zebrane w gęste wiechowate kwiatostany. Owocami są skrzydlaki.

Występowanie: Chiny.

Surowiec: kora, pozyskiwana z młodych dwuletnich gałązek i owoce.

Zawartość: niewielkie ilości alkaloidów, do 12% garbników, saponiny, simarubina, związki kumarynowe i gorycze (m. in.: ajlantyna).

Działanie i zastosowanie: Drewno bożodrzewu jest cenione w meblarstwie, ale nas akurat interesować będzie co innego, mianowicie właściwości lecznicze opisanej rośliny.

W Chinach kora, w miarę możności świeża, posiadająca silne właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne, stosowana jest wewnętrznie w postaci odwaru, do leczenia ciężkich i uporczywych biegunek, oraz jako środek wymiotny. Ten sam odwar jest specyfikiem przy pomocy którego zwalcza się tasiemce i glisty – pasożyty przewodu pokarmowego. Poza tym także stosuje się go jako specyfik przeciwgorączkowy, przeciwskurczowy i zwalniający akcję serca. Dalej – w leczeniu malarii, astmy, kołatania serca i czerwonki.

Co do owoców, stosuje się je jako środek pomocniczy w leczeniu nieregularnego miesiączkowania, zbyt obfitych krwawień menstruacyjnych oraz żylaków odbytu.

W medycynie ludowej narodów Azji Środkowej wywarem z liści bożodrzewu leczy się wrzody.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A