poniedziałek, 10 września 2018

Balsamodendron – Balsamowiec

Balsamodendron – Balsamowiec


Balsamodendron myrrha – Balsamowiec mirra to duży kolczasty krzew albo niewielkie – także kolczaste – drzewko. Gałązki omawianej rośliny okryte są trójlistkowymi liśćmi. Kwiaty ma niedekoracyjne, małe, jedno– albo obupłciowe. Po przekwitnięciu wydają również małe, kuliste owoce.
Występowanie: ojczyzną balsamowca jest Abisynia i Arabia Południowa.
Surowiec: zestalony sok – mirra.
Zawartość: m.in.: żywice, olejki eteryczne, aldehydy, ketony...
Działanie i zastosowanie: Znaczenie lecznicze posiada pięknie pachnąca mirra, którą pozyskuje się po nacięciu kory omawianej rośliny. Wyciekający sok twardnieje i daje żywicę – mirrę. Jej barwa może być różna – od żółtej do brunatnej. Wykorzystuje się ją w przemyśle kosmetycznym, jako kadzidło i w medycynie. Po rozpuszczeniu mirry w spirytusie wykorzystuje się ją do leczenia wysypek, środka przeciwzapalnego (w dermatologii) i jako środka dezynfekującego, oraz gojącego rany.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
B