czwartek, 13 września 2018

Conium – Szczwół

Conium – Szczwół

Conium maculatum – Szczwół plamisty, zwany też pietrasznikiem plamistym to pospolita roślina dwuletnia. Tworzy wzniesione łodygi, silnie się rozgałęziające, pokryte czerwonawymi bądź brudnofioletowymi plamami. Liście ma trzykroć pierzaste. Drobniutkie, białe, cuchnące (o zapachu mysiego moczu), kwiatuszki zaś zebrane w szczytowe baldachy. Owocem jest rozłupnia złożona z dwóch rozłupek.
Występowanie: roślina krajowa.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. alkaloidy (głównie koonina), flawonoidy i olejek eteryczny.
Działanie i zastosowanie: Jest to roślina śmiertelnie trująca, posiadająca jednak pewne niewielkie zastosowanie lecznicze. Otóż była ona w dawnych czasach używana jako lek zastępczy w zwalczaniu nerwo– i mięśniobóli, a także bólów reumatycznych. Ma on działanie przeciwbólowe i uspokajające. Niegdyś stosowano go również w leczeniu astmy i chorób psychicznych. Dziś stosuje się go (bardzo rzadko) w leczeniu stanów depresyjnych i napięcia przedmiedsiączkowego.
W przypadku zatrucia się tą rośliną należy bezwzględnie pogotowie ratunkowe. Oczywiście leczenie się szczwołem plamistym jest możliwe wyłącznie za zgodą (i pod kontrolą) lekarza.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C