poniedziałek, 17 września 2018

Echinops – Przegorzan

Echinops – Przegorzan

Echinops sphaerocephalus – Przegorzan kulisty to bylina. Organem trwałym rośliny jest mocno rozgałęziony masywny korzeń. Łodygi tworzy proste, wzniesione, osiągające do 1,5 metra wysokości oczywiście w optymalnych warunkach siedliskowych, na ogół są one niższe). Liście je porastające są parzystodzielne, pokryte gęstym białym kutnerem. Kwiaty ma białe, z błękitnymi pylnikami. Po przekwitnięciu wiążą się one w owoce typu niełupki.
Występowanie: krajowa, rodzima bylina, którą można spotkać na kamienistych stokach wzgórz.
Surowiec: nasiona.
Zawartość: alkaloid echinopsyna.
Działanie i zastosowanie: Z nasion opisywanej rośliny pozyskuje się alkaloid echinopsynę, mającą działanie i zastosowanie zbliżone do strychniny. Wyciągi z nasion działają wpływają na organizm pobudzająco. W widoczny sposób przyspieszają oddech, wyostrzają zmysł smaku, słuchu, dotyku i powonienia. Poprawiają samopoczucie, powodując iż następuje przyrost sił i energii, wzmagają ruchliwość.
Należy jednak pamiętać, iż przegorzan oko jest rośliną silnie trującą, dlatego też leczenie się przy jej użyciu – przy ścisłym i skupulatnym przestrzeganiu dawkowania – powinno się odbywać wyłącznie pod kontrolą lekarską.

Inne gatunki:

Echinops dahuricus – Przegorzan daurski bardzo ceniony przez medycynę chińską i tybetańską – działanie i zastosowanie zbliżone do przegorzanu kulistego.


Echinops ritro – przegorzan wschodni rosnący na północnym Kaukazie, na stepach Azji Środkowej, a spotykany również i na stepach Ukrainy – działanie i zastosowanie zbliżone do przegorzanu kulistego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
E