czwartek, 20 września 2018

Erysimum – Gorczycznik


Erysimum – Gorczycznik

Erysimum cheirantchoides, syn.: Barbarea cheirantchoides – Gorczycznik lewkoniowy to roślina roczna. Liście ma duże, z kształtu szerokolancetowatego. Kwitnie na żółto.
Występowanie: Jego ojczyzną jest cały obszar Rosji, o klimacie umiarkowanym. Najczęściej spotyka się go na łąkach, jako chwast polny, także w całej strefie leśnej Rosji, a nawet – tyle że rzadko – na stepach.
Surowiec: ziele.
Zawartość: przede wszystkim glikozydy nasercowe.
Działanie i zastosowanie: ma zastosowanie w leczeniu chorób serca – wady zastawki dwudzielnej, stwardnienia tętnic wieńcowych serca, przewlekłej niewydolności sercowej, a prócz tego nadciśnienia tętniczego krwi. Z tego też powodu wolno się leczyć za pomocą tej rośliny (napary, nalewki) wyłącznie za zgodą i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Inne gatunki:

Erysimum canescens – Pszonak siwy to roślina dwuletnia. W pierwszym roku życia roślina tworzy jedynie rozetkę liści odziomkowych, w drugim zaś ponadto pęd kwiatostanowy mogący dorastać do 70 cm wysokości. Liście ma wąskie, lancetowate, kwiaty zaś – skupione w luźne grona – niezbyt okazałe, o cytrynowożółtej barwie. Po przekwitnięciu wiążą się one w owoce typu łuszczyny z nasionami w środku.
Występowanie: Jego ojczyzną są rozległe obszary umiarkowanej strefy klimatycznej Europy i Azji.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. glikozyd eryzymina, eryzymozyd i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Ziele pszonaku siwego jest bardzo cennym środkiem nasercowym. Działanie nasercowe przejawia eryzymina i eryzymozyd, mające działanie zbliżone do działania strofantyny. Działanie i zastosowanie omawianej rośliny jest identyczne jak pszonaku drobnokwiatowego. Pszonak siwy jest również rośliną toksyczną, dlatego wolno się nim leczyć za wiedz, zgodą i pod kontrolą lekarza.

Erysimum capitatum – działanie zbliżone do gorczycznika lewkoniowego.

Erysimum cheiranthoides – Pszonak drobnokwiatowy – pszonak pospolity tworzy łodygi wzniesione, na ogół pojedyncze, czasem jednak rozgałęziające się. Liście ma podługowate lub lancetowate, całobrzegie, niekiedy jednak słabo zatokowo ząbkowane. Żółtej barwy kwiaty skupione są w groniaste kwiatostany. Owocem jest łuszczyna z nasionami w środku.
Występowanie: pospolita roślina krajowa.
Surowiec: ziele.
Zawartość: glikozyd eryzymina, eryzymozyd, witamina C oraz sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Ziele jest bardzo cennym środkiem nasercowym oraz moczopędnym. Działanie nasercowe przejawia eryzamina i eryzymozyd, mające działanie zbliżone do strofantyny. W warunkach domowych można stosować napar z ziela pszonaku drobnokwiatowego (1 łyżkę stołową suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej).
Ponieważ pszonak jako lek nasercowy, a prócz tego lekko toksyczny nie jest całkowicie bezpieczny, winno się go używać wyłącznie pod kontrolą lekarza.
Preparaty lecznicze produkowane z ziela pszonaku stosuje się w ostrej i przewlekłej niewydolności układu sercowo–naczyniowego połączonej z nadciśnieniem krwi. Ponadto w niewydolności krążenia, dusznicy bolesnej i nerwicy serca.

Erysimum diffusum, syn.: Barbarea diffusum – Gorczycznik siwy to roślina dwuletnia, zielna, wydająca w pierwszym roku życia przyziemną rozetkę liści, natomiast w drugim jeden (rzadko dwa) pęd kwiatostanowy, który osiąga do 80 centymetrów wysokości. Liście łodygowe z kształtu są podługowate. Kwiatki omawianej rośliny mają barwę żółtą, są małe, zebrane w kwiatostany – kiście. Owocem rośliny jest łuszczyna.
Występowanie: Gorycznik siwy występuje na Powołżu, u podnóża Kaukazu, w Kazachstanie, w górach Tien–szan, a także zachodniej i wschodniej Syberii
Surowiec: kwitnące ziele.
Zawartość: Olejki eteryczne, olej tłusty, witaminy, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Roślina korzystnie wpływa na procesy trawienia, działa moczopędnie, a także ogólnie wzmacniająco. Zaleca się ją w diecie hipolipemicznej.

Erysimum vernum, syn.: Barbarea verna – Gorczycznik wiosenny to roślina dwuletnia, dorastająca do 80 centymetrów wysokości. Liście łodygowe podługowate, wcinane. Kwiatki ma drobne, jasnożółte. Owocem jest łuszczyna.
Występowanie: Gorczycznik wiosenny występuje na terenach Europy Zachodniej.
Działanie i zastosowanie: Nie jest to roślina lecznicza, lecz – wyłącznie – dietetyczna. Z młodych liści sporządza się ostre sałatki. Zaleca się je w diecie hipolipemicznej.

Erysimum vulgaris, syn.: Barbarea vulgaris – Gorczycznik pospolity to dziko rosnąca roślina rozpowszechniona w Europie i Azji, w strefie klimatu umiarkowanego lub pośredniego pomiędzy umiarkowanym, a subtropikalnym. Jego naturalne stanowiska stanowią mokre łąki.
Działanie i zastosowanie: Nie jest to roślina stricte lecznica, ale raczej przyprawowa. W kuchni wykorzystuje się wyłącznie świeże ziele, jako przyprawę. Jest ona gorzkawo– pikantna. Liście spożywa się na surowo, lub po przyrządzeniu. Roślina korzystnie wpływa na procesy trawienia, działa moczopędnie, a także uchodzi za afrodyzjak.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
E