czwartek, 20 września 2018

Eucalyptus – Eukaliptus

Eucalyptus – Eukaliptus

Eucalyptus globulus – Eukaliptus gałkowy – istnieje wielka liczba eukaliptusów, spośród których największe znaczenie lecznicze posiada właśnie on. Chociaż eukaliptus gałkowy w swych naturalnych siedliskach osiąga do 70 m wysokości, to jest możliwa jego uprawa doniczkowa. Ma on liście długie, sierpowato zgięte ku dołowi. Kwiaty zaś mało dekoracyjne o zredukowanym kielichu i odpadającej koronie.
Występowanie: Australia, w nasadzeniach także i w innych częściach świata.
Surowiec: liście.
Zawartość: m.in.: olejek eteryczny (w skład którego wchodzi do 80% cyneolu, zwanego też eukaliptolem), garbniki, żywice, kwasy organiczne i flawonoidy.
Działanie i zastosowanie: Olejek pozyskiwany z liści w czasie ich destylacji z parą wodną, ma silne działanie przeciwbakteryjne i wykrztuśne.
W warunkach domowych można używać naparu z liści eukaliptusa, które przejawiają działanie bakteriobójcze (niszczy przede wszystkim gronkowce), przeciwzapalne, wykrztuśne, a nawet w niewielkim stopniu uspokajające. Poza tym również obniżają one temperaturę.
Można ich używać do przemywania ropiejących ran i owrzodzeń, jak również do irygacji w stanach zapalnych kobiecych narządów rodnych.
Przy kuracji czystym olejkiem eukaliptusowym należy zachować szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie wolno go bez zlecenia lekarskiego przyjmować doustnie, a przy inhalacjach, aby w kontakcie ze skórą, śluzówką ust., nosa i oczu, nie podrażniał ich. Nie dotyczy to wszystkich osób, wszakże zdarzają się ludzie z nadwrażliwością kontaktową i u tych mogą wystąpić bardzo przykre objawy.
Naparów i odwarów z liści eukaliptusa można dodawać do kąpieli. Działają bowiem pobudzająco, odświeżająco, a przede wszystkim zmniejszają uczucie zmęczenia. Dodatkową ich zaletą jest to, iż mają również właściwości dezodoryzujące i dezynfekujące skórę.
Wdychanie olejku eterycznego jest korzystne dla astmatyków i przynosi im ulgę. Już samo uprawianie przez nich w mieszkaniu drzewka eukaliptusowego, a przez to samo wzbogacanie jego atmosfery w ów olejek, ma dobroczynne działanie na układ oddechowy.
Ciepłym odwarem z liści, stosowanym zewnętrznie, można też leczyć stłuczenia, zwichnięcia stawów, nerwo– i mięśniobóle.

Inne gatunki:

Eucalyptus cinerea – Eukaliptus popielaty – działanie i zastosowanie takie samo jak eukaliptusa gałkowego.

Eucalyptus citriodora leczy biegunkę, bóle gardła, astmę, stany zapalne skóry, zainfekowane rany i owrzodzenia.

Eucalyptus dives – Eukaliptus postrzępiony stosuje się zewnętrznie do leczenia górnych dróg oddechowych, mięśniobóli, nerwobóli i artretyzmu.

Eucalyptus gummifera zawiera gumożywicę, wykorzystuje się go w leczeniu zapalenia pęcherza, moczowodów, w czerwonce.

Eucalyptus haemastoma leczy biegunkę, bóle gardła, astmę, stany zapalne skóry, zainfekowane rany i owrzodzenia.

Eucalyptus macrorchyncha leczy biegunkę, bóle gardła, astmę, stany zapalne skóry, zainfekowane rany i owrzodzenia.

Eucalypus racemosa leczy biegunkę, bóle gardła, astmę, stany zapalne skóry, zainfekowane rany i owrzodzenia.

Eucalyptus radiata leczy biegunkę, bóle gardła, astmę, stany zapalne skóry, zainfekowane rany i owrzodzenia.

Eucalyptus smithii leczy biegunkę, bóle gardła, astmę, stany zapalne skóry, zainfekowane rany i owrzodzenia.

Eucalyptus viminalis – działanie i zastosowanie takie samo jak eukaliptusa gałkowego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
E