wtorek, 25 września 2018

Grossularia – Agrest

Grossularia – Agrest

Grossularia reclinata – Agrest dziki to niski krzew o zdrewniałych, pokrytych kolcami pędach, 3–5–klapowych ciemnozielonych liściach i niepozornych, drobniutkich zielonkawożółtawych kwiatuszkach, które pojawiają się w kwietniu, a po zapyleniu wiążą się w kuliste bądź podługowate owoce, mogące przybierać barwę: białawą, żółtą, zieloną, czerwoną do prawie czarnej. Rodzaj Grossularia obejmuje około 50 gatunków, z których wszystkie są mniej lub bardziej silnie rosnącymi krzewami, tak jednak do siebie podobnymi, że nie sposób pomylić agrestu z innymi roślinami.
Występowanie: Jego ojczyzną jest kontynent europejski. W Polsce spotyka się zarówno agrest dziki, jak i odmiany uprawne.
Surowiec: owoce, liście
Zawartość: pektyny, cukry, kwasy organiczne, prowitamina A, witaminy C, B1, i P, związki żelazo, miedź i fosfor
Działanie i zastosowanie: napar z liści działa przeciwkaszlowo, można w nim także myć włosy, wzmocni się je przez to, poza tym zapobieże wypadaniu, rozdwajaniu się i łupieżowi; spożywanie dużych ilości świeżych, dojrzałych owoców, do 1,5 kg dziennie, zalecane jest osobom otyłym i ze złą przemianą materii, świeży sok owocowy zmieszany pół na pół z wodą może służyć do płukania gardła i dziąseł przy owrzodzeniach, stanach zapalnych i w anginie.

Inne gatunki:

Agrest ogrodowy – mieszaniec różnych dzikich gatunków

Grossularia cynosbati – dziki gatunek amerykański, działanie i zastosowanie takie samo jak Grossularia reclinata

Grossularia hirtella – dziki gatunek amerykański, działanie i zastosowanie takie samo jak Grossularia reclinata.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
G