sobota, 29 września 2018

Matricaria – Rumianek

Matricaria – Rumianek

Matricaria discoidaea, syn.: Chamomilla suaveoleus, Matricaria matricarioides – Rumianek bezpromieniowy jest rośliną roczną. Tworzy łodygi wzniesione, dorastające do 5–30 cm wysokości, rozgałęziające się. Są one pokryte 2–3–krotnie pierzastodzielnymi, drobnymi i niepozornymi liśćmi. Koszyczki kwiatowe pojawiają się na szczytach pędów. Są one małe, złożone wyłącznie z żółtozielonkawych kwiatów rurkowych, które po przekwitnięciu zawiązują się w owoce typu niełupki.
Występowanie: Ród swój wiedzie z Ameryki Północnej, skąd został zawleczony do Starego Świata – Azji, Europy i Afryki. W Polsce zaaklimatyzował się wspaniale i teraz stanowi nader pospolity chwast, który nietrudno spotkać na przydrożach, wzdłuż szlaków kolejowych, na przychaciach i nieużytkach.
Surowiec: koszyczki kwiatowe.
Zawartość: m.in.: olejek eteryczny o silnym, przyjemnym aromacie wydzielanym przez całą roślinę, glikozydy, gorycze i garbniki.
Działanie i zastosowanie: Najczęściej używaną postacią leku jest napar. Przygotowuje się go z 1 łyżeczki do herbaty suszonych koszyczków kwiatowych, które należy zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15–2– minut, później zaś przecedzić i pić w razie potrzeby po 1/2 szklanki 2–3 razy dziennie.
Napar ów jest zalecany jako środek zwalczający robaki –pasożyty przewodu pokarmowego, ponadto jako specyfik wiatropędny, rozkurczowy (działający na żołądek i jelita), słabo uspokajający i regulujący procesy trawienia. Ponadto pomocniczo można go stosować w schorzeniach nerek, wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Jako środek napotny herbatka rumiankowa może być pita przy grypie, anginie i zwykłym przeziębieniu. Zewnętrznie natomiast stosuje się ją do przemywania zainfekowanych ran, oraz na okłady na krosty, owrzodzenia, egzemy.

Inne gatunki:

Matricaria chamomilla, syn.: Chamomilla recutita, Matricaria recutita – Rumianek pospolity to roślina roczna o pędach wzniesionych, rozgałęziających się, mogących dorastać do 15–20 cm wysokości. Liście ma delikatne, pierzastodzielne, kwiaty zaś dwubarwne – żółto–białe. Po przekwitnięciu wiążą się one w owoce typu niełupki.
Występowanie: cała umiarkowana strefa klimatyczna naszego kontynentu. W Polsce pospolity.
Surowiec: koszyczki kwiatowe.
Zawartość: m.in. olejek eteryczny (a w nim chamazulen), flawonoidy, kumaryny, terpeny, kwasy organiczne, gorycze.
Działanie i zastosowanie: Najpopularniejszą postacią leku jest napar, który przygotowuje się w poniższy sposób: 1 łyżeczkę ususzonych koszyczków kwiatowych zalewamy 1 szklanką wrzącej wody i parzymy pod przykryciem około 15 minut, następnie zaś przecedzamy i w razie potrzeby pijemy 2–3 razy dziennie po 2/3 szklanki.
Napar ów to środek o dość wszechstronnym zastosowaniu.
Zaleca się go jako specyfik napotny, przeciwzapalny w stanach zapalnych dróg moczowych. Dalej – stosuje się go do leczenia biegunki i zaburzeń trawiennych. Wzmaga on bowiem wydzielania się żółci, pobudza wytwarzanie się soków trawiennych, działa rozkurczowo, przeciwbakteryjne i likwiduje wzdęcia.
Ten sam napar rumiankowy stosuje się zewnętrznie do przemywania zainfekowanych ran, krost i owrzodzeń. Jest również doskonałym specyfikiem stosowanym na okłady w zapaleniu spojówek.
Co mówią stare księgi?

Kąpiele z kwiatem rumiankowym brane, służą na wzmocnienie nerwów i otwarcie porów ciała, rozmiękczając je, i lekko drażniąc aby poty nastąpiły. (...) Do uśmierzania rznięcia żołądka, uspokojenia wiatrów, pędzenia odchodu połogowego, picia tego kwiatu (...) nigdy dość zalecać nie przestanę. Uśmierza nadto spazmy, lekko ściągając drażliwością swoją, przywracając im należną czynność, uśmierzając (...) nadnaturalne ich w spazmach wzruszenie. Dzieciom, nawet nowo narodzonym, lekko jednak wodą wrzącą przelanym, i cukrem osłodzonym, dawany być może po łyżeczce w rznięciach i wiatrach. (...) Służy (...) na uśmierzanie boleści w kiszkach, na kolki i parcia, tamuje biegunki zgniłe (...) Rumianek mocno gotowany można przykładać w dolegliwościach żywota (brzucha –A.J.S.) maczając w nim często chusty (...) pomaga także tym sposobem przykładany, na zmiękczenie i przyśpiesza ropienia zbierających się wrzodów (...)” (J. Dziarkowski, dz. cyt., s. 158–160).

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
M