sobota, 29 września 2018

Melilotus – Nostrzyk

Melilotus – Nostrzyk

Melilotus officinalis – Nostrzyk żółty to roczna, a niekiedy wieloletnia roślina. Pędy nostrzyka są proste, wzniesione, silnie się rozgałęziające. Porastają je trójlistkowe liście. Roślina kwitnie na żółto, kwiatuszki są drobne, wonne, skupione w okazałe kwiatostany na szczytach gałązek. Owocem jest strąk z drobnymi, zielonkawymi nasionami w środku.
Występowanie: pospolita roślina krajowa.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. garbniki, flawonoidy, melilotyna, witaminy C i E, kumaryna i dikumarol.
Działanie i zastosowanie: Herbatka z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, następnie zaś przecedzić i w razie konieczności pić 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to niezły środek leczniczy, mający zastosowanie w leczeniu hemoroidów, zakrzepowego zapalenia żył, leukopenii. Zmniejsza on przepuszczalność ścian włosowatych, zdecydowanie poprawiając przepływ krwi.
Napar z ziela nostrzyka ma również niewielkie zastosowanie w leczeniu astmy i nieżytów górnych dróg oddechowych. Ma on także działanie słabo uspokajające, moczopędne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można go też używać do leczenia bezsenności, nerwobólów, bólów głowy spowodowanych nadciśnieniem tętniczym i bolesnego miesiączkowania.
Odwar z ziela (1 łyżkę stołową suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem przez 3–5 minut) może być używany do nasiadówek w bolesnych, wypadających z odbytu hemoroidów, a prócz tego służy do przemywania zainfekowanych, ropiejących ran.
Nostrzykiem nie wolno się leczyć na własną rękę, lecz zawsze za wiedzą i zgodą lekarza. Nie wolno go stosować u osób cierpiących na skazę krwotoczną, lub z ogólnie obniżoną krzepliwością krwi.

Inne gatunki:

Melilotus alba – Nostrzyk biały to roślina dwuletnia, z wyglądu identyczna jak nostrzyk żółty (z wyjątkiem kwiatów, które mają barwę nie żółtą, lecz białą i stąd nazwa gatunkowa).
Występowanie: to nasza rodzima roślina, występująca na terenie całej Polski.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in.: garbniki, flawonoidy, melilotyna, witaminy C i E, kumaryna i dikumarol.
Działanie i zastosowanie: takie samo jak nostrzyka żółtego.


Melilotus coeruleus – Nostrzyk błękitny – nazwa gatunkowa rośliny pochodzi od tego, ze kwitnie ona na niebiesko, surowiec stanowi ziele, napar z niego ma działanie i zastosowanie zbliżone do działania i zastosowania nostrzyka żółtego.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
M