sobota, 29 września 2018

Myrystica – Muszkatołowiec



Myrystica – Muszkatołowiec

Myrystica fragrans – muszkatołowiec korzenny, muszkatowiec korzenny, muszkatowe drzewo, muszkatołowe drzewo, muszkat, muszkatowiec, to drzewo osiągające nie mniej niż 10 m wysokości. Liście ma dość okazałe, z kształtu podługowatoeliptyczne, całobrzegie, sztywne, skórzaste, zaostrzone i wiecznie zielone. Jako roślina dwupienna na jednych drzewach wytwarza wyłącznie kwiaty męskie (i te nie dają owoców), na innych zaś wyłącznie żeńskie, które po zapyleniu wiążą się w spore, wielkości małej brzoskwini, mięsiste owoce, zawierające w swym wnętrzu jedno nieregularne kuliste nasienie, otoczone czerwoną, lub czerwonolila osnówką.
Występowanie: południowo–wchodnia Azja.
Surowiec: nasienie, osnówka nasienne.
Zawartość: m.in. tłuszcz (w skład którego wchodzi mirystna), cukry skrobia, pektyny, barwniki oraz olejek lotny, z którego wyodrębnić można: pinen, kempfen i mirystycynę, limonen, p–cymen, linalol, borneol, terpineol, geraniol.
Działanie i zastosowanie: Osnówka zdjęta z nasienia używana jest jako bardzo cenna przyprawa kulinarna. Zresztą i samo nasienie potocznie zwane gałką muszkatołową – to także od prawieków ceniona doskonała przyprawa. Charakteryzuje się ona bardzo specyficznym (choć niezbyt silnym) aromatem. Gałką muszkatołową można przyprawiać przede wszystkim zupy (głównie pomidorową, jarzynową i prozaiczną kartoflankę), flaki, wszelkie rodzaje mięs, smażone ryby, potrawy z jaj, grzybów, a także niektóre gatunki ciast.
Nas przecież interesować będzie zgoła co innego: mianowicie lecznicze działanie gałki muszkatołowej. Otóż jest ona cenionym lekiem działającym w obrębie przewodu pokarmowego.
I tak: nadzwyczaj korzystnie wpływa na przebieg procesów trawiennych, ułatwia przyswajanie składników pokarmowych zawartych we pożywieniu, obniża – i to w znacznym stopniu – podwyższoną kwasowość soków trawiennych. Wreszcie pobudza apetyt, łagodzi, a systematycznie zażywana, wręcz znosi wzdęcia, usuwa przykry zapach pochodzący z żołądka, lekko pobudza, podnosi, podnosi sprawność fizyczną i umysłową. Leczy biegunkę, czerwonkę, niestrawność i kolkę jelitową. Działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Zewnętrznie stosuje się ją w bólu zębów (do płukania jamy ustnej), bólach reumatycznych (wywarem przemywa się obolałe miejsca). Ze względu na zawartość mirystycyny, kobiety w okresie menstruacji i ciąży nie powinny nadużywać gałki muszkatołowej jako przyprawy, powoduje ona bowiem przekrwienie narządów miednicy małej i może nawet – w skrajnych przypadkach – doprowadzić do poronienia.
Najlepsza i najprostsza w użyciu będzie nalewka skomponowana z trzech składników. A oto jak ją przygotowujemy:
Oddzielnie – mielemy w zwykłym młynku do kawy silnie rozkruszoną gałkę muszkatołową i osobno wysuszony kwiat dziurawca pospolitego. Następnie mieszamy, biorąc po 1 płaskiej łyżeczce do herbaty: proszku z dziurawca, proszku z gałki muszkatołowej i proszku z kurkumy, zwanej także ostryżem długim. Składniki mieszamy, wsypujemy do słoika typu twist–off i zalewamy 100 g spirytusu.
Słoik mocno zakręcamy i ustawiamy go w miejscu ciepłym i słonecznym na okres 4 tygodni. Potem alkohol, który „przeszedł” składnikami leczniczymi z ziół, przecedzamy bardzo dokładnie przez bibułę filtracyjną i czysty płyn mieszamy z 1/4 litra czystej, co najmniej 40 ° wódki. Butelkę szczelnie zamykamy.
W celach leczniczych po 1 łyżeczce do herbaty tej nalewki wypijamy 3 razy dziennie. Nalewkę zażywamy zawsze przed śniadaniem na czczo, potem przed obiadem i kolacją. Ta sama nalewka może być także pomocniczo stosowana w depresji.

Inne gatunki:

Myristica argentea – Muszkatołowiec makasarski – pochodzący z Nowej Gwinei – również dostarcza gałki muszkatołowej (tyle że o wiele gorszej jakościowo) – działanie i zastosowanie takie samo jak muszkatołowiec korzenny.

Myristica malabarica – Muszkatołowiec malabarski – pochodzący z wybrzeża malabarskiego w Indiach – również dostarcza gałki muszkatołowej (tyle że o wiele gorszej jakościowo) – działanie i zastosowanie takie samo jak muszkatołowiec korzenny.


Myristica succedanea – Muszkatołowiec molucki – pochodzący z Moluków – również dostarcza gałki muszkatołowej (tyle że o wiele gorszej jakościowo) – działanie i zastosowanie takie samo jak muszkatołowiec korzenny.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
M