sobota, 29 września 2018

SANDOMIERZ NIESAMOWITY (3) - Dwie głowy trupie

Dwie głowy trupie

Ksiądz Melchior Buliński1 w „Monografii miasta Sandomierza”, opisując starożytny kościół św. Jakuba Apostoła, zamieścił w nim taką oto ciekawą i jednocześnie intrygującą informację:

„Kaplica świętego Walentego, obecnie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Za przykładem Teofila Semberka2 poszedł Stanisław Roszkowski, dziedzic wsi Rożek, który w roku 1624 przyrzekł dać temu klasztorowi pewną summę pieniężną, na wystawienie kaplicy świętego Walentego w końcu nawy bocznej kościelnej od strony południowej. Pragnął również pod tąż kaplicą i grób dla siebie urządzić, lecz widać dla braku funduszów zamiar ten nie przyszedł zaraz do skutku. Dopiero Jan Roszkowski, potomek poprzedzającego, w roku 1673, budowę tej ubogiej kaplicy dokończył. W aktach klasztornych znajduje się wzmianka, iż kiedy w miesiącu czerwcu tegoż roku, miano dawać murowane sklepienie, pokazała się na lewej stronie muru kościelnego, z którym ta kaplica jest połączona, jakaś nierówność. Roszkowski, który się sam całą robotą zajmował i koszta na to łożył, zażądał od przeora, aby kazał tę nierówność poprawić. 

Otóż, kiedy mularz począł się tą robotą zajmować, natrafił na otwór w murze będący, a w tym otworze znalazł dwie trupie głowy, ale bez żadnych napisów. Kronikarze klasztorni nie mogli wyśledzić czyjeby te głowy być mogły, bo nawet nie było przykładu, aby trupie głowy w umyślnie zrobionym na to otworze, w murze kościelnym składać i przechowywać miano..”.3


_______________________________

1Melchior Buliński (1810-1877) - ksiądz katolicki, profesor historii Kościoła, profesor Seminarium Duchownego w Sandomierzu, historyk Kościoła i Sandomierza.
2Teofil Semberk ok. 1600 r. ufundował kaplicę dominikańskich Męczenników Sandomierskich. 
3Melchior Buliński, Monografija miasta Sandomierza, Warszawa 1879, s. 294-295.

© Andrzej Juliusz Sarwa 2018



Książkę w wersji papierowej można kupić tutaj:


Książkę w wersji elektronicznej (epub, mobi) można kupić tutaj: