poniedziałek, 10 września 2018

Calanchoё – Kalanchoe

Calanchoё – Kalanchoe


Calanchoё pinnatum – Kalanchoe należy do rodzaju, który obejmuje ponad sto gatunków będących członkami rodziny gruboszowatych. Jest to wieloletnia rodzina o mięsistym, często drewniejącym u podstaw pędzie, osiągającym wysokość od 60 do 120 cm. Liście soczyste i masywne, eliptyczne lub owalne, brzegiem ząbkowane, umieszczone na krótkich ogonkach. Kwiaty dzwonkowate, barwy zielonkawobiałoróżowej osiągają długość do 3,5 cm, a zebrane są w miotlaste kwiatostany.
Występowanie: W warunkach naturalnych kalanchoe zasiedla ogromne obszary kuli ziemskiej i to zarówno Starego jak i Nowego Świata. Spotkać je można zarówno w tropikalnej Afryce, Azji, Australii, Południowej i Środkowej Ameryce, jak i na wyspach Morza Karaibskiego i Polinezji. W swych siedliskach porasta miejsca o bardzo słabych glebach: kamieniste zbocza górskie (nawet powyżej 2000 m. n.p.m.), skaliste brzegi rzek, ale również piaszczyste brzegi morskie.
Surowiec: liście.
Zawartość: Chociaż pod względem farmakologicznym nie jest jeszcze w pełni poznane, to już teraz wiadomo, że jej liście zawierają między innymi: flawonoidy, sporo witaminy C, mikroelementy, kwasy organiczne i nieznane substancje bioaktywne.
Działanie i zastosowanie: Kalanchoe od dość dawna weszło do uprawy mieszkaniowej jako roślina ozdobna. Ale mało kto wie, iż jest również cenną rośliną leczniczą. Preparaty produkowane z soku kalanchoe znalazły zastosowanie w chirurgii, stomatologii i ginekologii, ponieważ posiadają właściwości przeciwzapalne, oczyszczające rany i owrzodzenia z obumarłych komórek i sprzyjające szybszemu gojeniu się ran. Jest to szczególnie cenne w dzisiejszej dobie, kiedy niektóre drobnoustroje uodporniły się na działanie antybiotyków.

Inne gatunki:

Calanchoё daigremontiana zwane popularnie „żyworódką” jest dość rozpowszechnione w uprawie doniczkowej. W naturze osiąga wysokość do 100 cm. Jego cechą charakterystyczną jest niespotykany u innych roślin sposób rozmnażania się. Otóż wygląda to tak, iż na obrzeżach liści wyrastają maleńkie roślinki, które z czasem wytwarzają własne korzenie. Teraz wystarczy lekkie potrącenie pędu lub silniejszy podmuch wiatru, aby oderwały się i opadły na ziemię, w której szybko się zakorzenią z czasem tworząc zwarty gąszcz.
Występowanie: „Żyworódka” pochodzi z Madagaskaru.
Działanie i zastosowanie: Calanchoe daigremontiana podobnie jak wcześniej omówiony jego krewniak ma również właściwości lecznicze, wykorzystywane głównie przez medycynę ludową. Zaleca ona przykładanie świeżych zmiażdżonych liści na rany celem zatamowania krwawienia, a także do leczenia wyprysków, krost i egzem na skórze.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C