czwartek, 13 września 2018

Chenopodium – Komosa

Chenopodium – Komosa

Chenopodium album – Komosa biała jest roczną rośliną osiągającą wysokość 10–80 cm. Liście ma rombowe do lancetowatych, ząbkowane lub całobrzegie. Kwiaty zielonej barwy zebrane w kłębiki tworzą kłosowate lub wiechowate kwiatostany szczytowe oraz wyrastające z kątów liści. Owocem jest miniaturowy orzeszek.
Występowanie: Jest to pospolity chwast upraw okopowych, występujący na terenie całego kraju.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. chromoalkaloidy (betacyna i betaksantyna), saponiny, kwasy (oleanolowy, szczawiowy), białka, prowitamina A, witamina C i śladowe ilości olejku eterycznego.
Działanie i zastosowanie: Młode liście tej rośliny są jadalne i można ich używać zamiast szpinaku. Napar z ziela komosy białej (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, przecedzić, pić w razie potrzeby 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki), to dość skuteczny środek poprawiający przemianę materii regulujący procesy trawienne. Komosa biała w większych dawkach jest trująca, powoduje także uczulenie słoneczne, kończące się obrzękami na skórze, podnieceniem i biegunką. Leczenie się tą rośliną bez wiedzy i zgody lekarza jest zakazane.

Inne gatunki:

Chenopodium ambrosioides – Komosa piżmowa to roślina roczna dorastająca do 25–50 cm wysokości, o rozgałęzionej łodydze. Liście ma lancetowate, odlegle ząbkowane i czerwieniejące. Kwiaty zebrane w kłębiki pojawiają się w kłosowatych kwiatostanach wyrastających na szczytach pędów i w kątach liści. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu orzeszka.
Występowanie: pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów Ameryki Środkowej oraz Południowej; w Europie, w tym oczywiście również i w Polsce, występuje wyłącznie w uprawie, czasem też spotyka się zdziczałą w opuszczonych ogrodach.
Surowiec: ziele zebrane w okresie kwitnienia.
Zawartość: saponiny, gorycze, garbniki, a przede wszystkim w olejek eteryczny (którego głównym składnikiem jest askarydol) decydujący o silnej i przyjemnej woni wydzielanej przez roślinę.
Działanie i zastosowanie: Dawniej liście komosy piżmowej, po ususzeniu, stanowiły namiastkę herbaty chińskiej, dziś nikt już w Polsce nie wykorzystuje w ten sposób tej rośliny. Ma ona jednak ponadto również znaczenie lecznicze. Herbatka z ziela komosy (1 łyżeczkę suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, przecedzić, w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to niezły środek regulujący procesy trawienia, pobudzający przemianę materii, skuteczny w czerwonce amebowej, mający również działanie przeciwrobaczne (zabija przede wszystkim owsiki, ale też tasiemce). Dalej – zaleca się go pomocniczo w nerwicach wegetatywnych, astmie i bolesnym miesiączkowaniu.
Ponieważ komosa piżmowa posiada lekkie właściwości toksyczne, nie powinno się nią leczyć na własną rękę, lecz zawsze za wiedzą i zgodą lekarza. Podobnie jak wszystkie inne komosy ona również uczula na słońce.

Chenopodium bonus–Henricus – Komosa strzałkowata jest rośliną roczną, dorastającą do 15–70 cm wysokości. Pędy ma wzniesione, gałęziste, pokryte trójkątnie oszczepowatymi, o falistych brzegach liśćmi. Kwiaty zielonej barwy zebrane w kłębiki tworzą pozornie groniaste kwiatostany. Owocem jest miniaturowy orzeszek.
Występowanie: Jest to pospolity chwast ruderalny.
Surowiec: liście, ziele.
Zawartość: m.in.: saponiny, prowitamina A, witamina C i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Młode listki są jadalne, a przyrządza się je tak samo jak szpinak. Napar z ziela (1 łyżeczkę suszu zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, przecedzić, w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki) jest dość skutecznym środkiem poprawiającym przemianę materii i regulującym procesy trawienne. Ma on także działanie słabo przeczyszczające i zalecany bywa w uporczywych zaparciach.
Ponieważ komosa strzałkowata jest rośliną (w większych dawkach) toksyczna, wolno się kurować przy jej użyciu jedynie za wiedzą i zgodą lekarza. Podobnie jak wszystkie inne jej krewniaczki ona również uczula na słońce

Chenopodium botrys – Komosa wonna to roślina roczna. Osiąga ona wysokość do 25–30 centymetrów (zwykle jednak bywa niższa). Liście ma podługowate. Kwiaty i owoce takie same jak u innych komos.
Występowanie: pospolita roślina ruderalna, którą można spotkać na terenie całej Polski.
Surowiec: liście, ziele.
Zawartość: saponiny, gorycze, garbniki, a przede wszystkim w olejek eteryczny (którego głównym składnikiem jest askarydol) decydujący o silnej i przyjemnej woni wydzielanej przez roślinę.
Działanie i zastosowanie: takie samo jak komosy piżmowej.

Chenopodium capitatum – Komosa główkowata to niepozorna, roślina roczna, osiągająca wysokość 40–50 centymetrów, zwykle jednak jest o wiele niższa. Liście trójkątne, kwiaty to kłębiki – tak jak u innych komos – zebrane w pęczki na szczytach pędów. Owocem jest miniaturowy orzeszek.
Występowanie: najprawdopodobniej pochodzi z Azji (ale co do tego nie ma pewności).
Surowiec: liście, ziele.
Zawartość: alkaloidy, saponiny, kwasy (szczawiowy, oleanolowy), białka, prowitamina A i witamina C.
Działanie i zastosowanie: Liście (lecz wyłącznie młode) używane są na jarzynę. Napar z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 15–20 minut przecedzić, pić 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki) jest dość skutecznym środkiem poprawiającym przemianę materii i regulującym procesy trawienne.
Ponieważ komosa główkowata jest w większych dawkach lekko toksyczna, można się nią kurować wyłącznie za wiedzą i zgodą lekarza.
Podobnie jak wszystkie inne komosy ona również uczula na słońce.

Chenopodium foliosum – Komosa rózgowa to roślina dorastająca do 60–70 centymetrów wysokości, zwykle jednak niższa. Liście ma w ogólnym zarysie romboidalne. Z ich kątów wyrastają kwiatuszki (zebrane po kila w pęczki), które po dojrzeniu wiążą się w owocki typu miniaturowych orzeszków.
Występowanie: pospolity chwast krajowy.
Surowiec: liście, ziele.
Zawartość: m.in. chromoalkaloidy (betacyna i betaksantyna), saponiny, kwasy (oleanolowy, szczawiowy), białka, prowitamina A, witamina C i śladowe ilości olejku eterycznego.
Działanie i zastosowanie: Młode liście są używane na jarzynę. Znaczenie lecznicze ma takie samo jak komosa biała. Wolno się nią leczyć za wiedzą i zgodą lekarza. Podobnie jak wszystkie inne komosy ona również uczula na słońce.

Chenopodium hybridum – Komosa wielkolistna to roślina roczna. Liście ma dość duże, z kształtu jajowatotrójkątne, całobrzegie. Niewielkie, niedekoracyjne kwiaty zebrane w kłębiki tworzą szczytowe wiechowate kwiatostany. Owocem jest maleńki orzeszek.
Występowanie: pospolita roślina ruderalna, rosnąca na terenie Polski.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. leucenina, betaina, olejek eteryczny o charakterystycznym bardzo nieprzyjemnym zapachu.
Działanie i zastosowanie: Ziele komosy wielkolistnej ma działanie przeciwrobaczycowe. Nie wolno się jednak nim leczyć bez wiedzy i zgody lekarza, można bowiem ulec śmiertelnemu zatruciu. Podobnie jak wszystkie inne komosy ona również uczula na słońce.

Chenopodium quinoa – Komosa ryżowa jest rośliną roczną dorastającą do 100 centymetrów wysokości. Liście ma w ogólnym zarysie podługowato oszczepowate. Kwiaty (kłębiki) niedekoracyjne skupione w szczytowych wierzchotkach kwiatowych, wiążą się w owoce typu orzeszka.
Występowanie: pochodzi z rozległych obszarów Ameryki Południowej.
Surowiec: liście, ziele.
Zawartość: m.in. chromoalkaloidy (betacyna i betaksantyna), saponiny, kwasy (oleanolowy, szczawiowy), białka, prowitamina A, witamina C i śladowe ilości olejku eterycznego.
Działanie i zastosowanie: Owoce są wykorzystywane do produkcji wartościowej mąki i kaszy. Młode liście można natomiast wykorzystywać na jarzynę. Poza tym mają one podobne działanie lecznice jak ziele komosy białej. Wolno się nimi leczyć za wiedzą i zgodą lekarza. Podobnie jak wszystkie inne komosy ona również uczula na słońce.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C