środa, 12 września 2018

Chelidonium – Glistnik

Chelidonium – Glistnik

Chelidonium majus – Glistnik, zwany jaskółczym zielem jest byliną dorastającą do 100 cm wysokości (zwykle jednak o wiele niższe), której organ trwały stanowi kłącze. Z niego to wyrasta część nadziemna – cienka, rozgałęziona łodyga pokryta pierzastymi siedzącymi liśćmi. Na szczytach gałązek wyrastają niepozorne, żółte kwiaty, wiążące się w owoce typu torebki, z czarnymi nasionami w środku.
Występowanie: to pospolity chwast krajowy, który bez trudu można spotkać na przydrożach i w cienistych zapuszczonych ogrodach.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. alkaloidy (chelidonina, hemochelidonina, metoksychelidonina, chelirubina, chelidamina, berberyna, protopina, sparteina, sangwinaryna, oksysangwinaryna), kwasy organiczne (chelidonowy, bursztynowy, cytrynowy i jabłkowy), flawonoidy, saponiny, witamina C, prowitamina A, nieco olejku eterycznego, aminy biogenne (histamina, tyramina) i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: W kłączu, liściach i pędach glistnika znajduje się jaskrawopomarańczowy sok mleczny, zalecany przez medycynę ludową do przyżegania brodawek („kurzajek”) i kłykcin. Przy zewnętrznym stosowaniu owego soku należy zachować ostrożność, może on bowiem uszkodzić skórę.
Najpopularniejszą postacią leku jest napar z ziela glistnika (1 łyżeczkę do herbaty suszu zalewamy 1 szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 15–20 minut, przecedzamy i pijemy 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki).
W tym miejscu jednak chcę zaznaczyć, że ze względu na trujące, lekko narkotyczne i paraliżujące układ nerwowy działanie omawianej rośliny, nie wolno się nią leczyć na własną rękę, ale zawsze za wiedzą i zgodą lekarza.
Stosując glistnik zewnętrznie należy bardzo uważać, aby sokiem mlecznym nie zatrzeć oczu i śluzówek jamy ustnej i nosa.
Mimo, iż – jak wspomniałem wcześniej – nie wolno się leczyć glistnikiem na własną rękę, należy wiedzieć, iż napar z ziela przyjmowany wewnętrznie to dość skuteczny środek zalecany przy dolegliwościach ze strony wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Dalej – wpływa ów napar korzystnie na zwiększenie zawartości hemoglobiny we krwi, działa bakteriostatycznie i grzybobójczo, uspokajająco, znieczulająco oraz wzmaga perystaltykę jelit. Poza tym działa też przeciwalergicznie, a niektóre wyizolowane z glistnika alkaloidy mają znaczenie w leczeniu chorób nowotworowych (przede wszystkim skóry i żołądka).
Kuracja glistnikiem jest całkowicie zakazana kobietom ciężarnym, osobom chorym na nadciśnienie tętnicze, jaskrę, zapalenie oraz wrzody żołądka i dwunastnicy (chociaż w tym ostatnim przypadku minimalne dawki mogą przynieść ulgę, łagodząc bóle, ze względu na działanie znieczulające jednego z alkaloidów).



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C