niedziela, 30 września 2018

Nepeta – Kocimiętka

Nepeta – Kocimiętka

Nepeta cataria – Kocimiętka właściwa to bylina. Tworzy łodygi proste, wzniesione, w górnej części słabo się rozgałęziające. Liście ma z kształtu jajowate, o zaostrzonych końcach i ząbkowanych brzegach. W wierzchołkowej części pędu, w kątach liści, znajdują się kwiaty o różowej, fioletoworóżowej lub – rzadziej – białej barwie, skupione w nibyokółki. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu rozłupni.
Występowanie: ojczyzną rośliny jest południe kontynentu europejskiego.
Surowiec: ziele.
Zawartość: olejek eteryczny, garbniki i gorycze.

Działanie i zastosowanie: Olejek eteryczny sprawia, iż ziele wydziela silny, charakterystyczny zapach. Napar z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, przecedzić, pić w razie potrzeby 3 razy dziennie po 1 szklance) jest środkiem uspokajającym i w związku z tym zaleca się przyjmowanie go w przypadku nerwic, lęków, pobudzenia psychoruchowego, bezsenności, palpitacjach serca. Prócz tego korzystnie wpływa ona na procesy trawienne, reguluje menstruację, działa słabo żółciopędnie i moczopędnie. Pomocniczo można go stosować w chorobach nerek i wątroby. Dalej – można go podawać także w niestrawności, biegunce, a także w kolce jelitowej.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
N