sobota, 22 września 2018

Fagus – Buk


Fagus – Buk

Fagus silvatica – Buk pospolity, zwany także zwyczajnym to drzewo dorastające do 30–40 m wysokości, o masywnym pniu, gładkiej, szarej korze i zwartej, parasolowato rozgałęziającej się, lub kulistej koronie. Liście ma eliptyczne, zaostrzone, z wierzchu błyszczące, a matowe pod spodem, sztywne. Jest rośliną rozdzielnopłciową, co oznacza, iż na tych samych egzemplarzach drzewa wyrastają kwiaty dwojakiego rodzaju – męskie (zebrane w pozorne grona) oraz występujące zawsze po dwa – żeńskie. Z płodnych kwiatów żeńskich właśnie wiążą się owoce będące trójkanciastymi orzeszkami okrytymi kolczastą miseczką. Wewnątrz cienkiej, sztywnej, błyszczącej brązowej łupiny tkwią jadalne i smaczne „jądra”.
Występowanie: pospolite drzewo krajowe.
Surowiec: liście.
Zawartość: m.in.: kwasy fenolowe (wanilinowy, ferulowy, synapowy), saponiny i flawonoidy (mirycetyna, kwercetyna i kempferol).
Działanie i zastosowanie: Buk jest cenionym drzewem użytkowym dostarczającym surowca do produkcji meblarskiej i papierniczej – ze względu na walory dekoracyjne – chętnie sadzony w parkach. Ale o tym wiedzą chyba wszyscy, natomiast pewnie mało kto o fakcie, iż buk to także roślina o pewnym, choć niewielkim znaczeniu leczniczym.
Herbatka z liści (1 łyżeczka suszu na 1 szklankę wrzątku, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, pić w razie konieczności 1–2 razy dziennie po 1/4 szklanki) leczy nieżyt żołądka.
Można także wykorzystywać i świeże liście. Ich liście uśmierza ból zębów, leczy obrzęki i stany zapalne dziąseł oraz jamy ustnej.
Wcześniej wspomniałem, iż bukiew – czyli orzeszki bukowe – jest jadalna i smaczna. Teraz dodam tylko, że znajduje się w niej m in..: do 16% oleju (można go wytłaczać, a jest doskonały, ma zastosowanie kulinarne), cukry, skrobia i niewielka ilość trującej substancji faginy.
Ponieważ jednak tej ostatniej jest naprawdę mało, spożywanie niewielkich ilości orzeszków nie grozi nam zatruciem, chyba żebyśmy zjedli ich naprawdę wielką ilość. Oczywiście – dla ostrożności – zamiast surowych winno się owe orzeszki spożywać po uprażeniu, bowiem fagina, pod wpływem wysokiej temperatury, ulega całkowitemu rozkładowi.
Z drewna pozyskuje się kreozyt mający zastosowanie w leczeniu górnych dróg oddechowych.

Inne gatunki:

Fagus grandifolia – Buk wielkolistny, zwany inaczej „amerykańskim” to drzewo dorastające do 30 metrów wysokości. Liście ma naprawdę duże, z kształtu jajowate, albo podługowatojajowate, o ząbkowanych brzegach. Mają bardzo ładną i ciekawą barwę, mianowicie niebieskozieloną. Natomiast kora pni i starych konarów jest szara. Kwiaty i owoce ma podobne do kwiatów i owoców buka pospolitego.
Występowanie: Jego ojczyzną są wschodnie stany USA i wschód Kanady.
Działanie i zastosowanie: takie samo jak buka pospolitego.

Fagus orientalis – Buk wschodni jest jeszcze większym drzewem od opisanego wyżej buka wielkolistnego, a dorasta do 40 metrów wysokości. Koronę ma piramidalną. Kora pni i starych konarów jest szara. Liście z kształtu eliptycznopodługowate, kwiaty i owoce podobne do kwiatów i owoców buka pospolitego.
Działanie i zastosowanie: takie samo jak buka pospolitego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
F