poniedziałek, 1 października 2018

Olea – Oliwka

Olea – Oliwka

Olea europea – Oliwka europejska jest jedną z najwcześniej udomowionych przez człowieka roślin, mających dlań ogromne znaczenie użytkowe. Oliwki to wiecznie zielone drzewa osiągające wysokość do 12 metrów. Ich liście są skórzaste, lancetowate, u góry ciemnozielone, w spodzie zaś białozielone lub szarawe. Kwiaty mają drobne, zebrane w wiechowate kwiatostany i nieposiadające wartości ozdobnej. Owoce o najczęściej fioletowoczarnej barwie, także zwane oliwkami, dostarczają najwyższej jakości tłuszczu roślinnego – oliwy. Prócz tego można je spożywać po nasoleniu i ukiszeniu, ale również i w stanie świeżym.
Występowanie: ród swój wiedzie z basenu Morza Śródziemnego, a być może także i z Kaukazu.
Surowiec: owoce, liście.
Zawartość: w owocach – olej tłusty, w liściach – witaminy, sole mineralne, nieco garbników.
Działanie i zastosowanie: Oliwki zawierają w miąższu do 66% tłuszczu, który wytłacza się w podwyższonej temperaturze. Uzyskana w ten sposób oliwa posiada najwyższą jakość i służy przede wszystkim do celów spożywczych.
Ale ma ona także pewne znaczenie lecznicze. Otóż stosuje się ją wewnętrznie (po 1 łyżeczce do herbaty 2–3 razy dziennie) przy niektórych schorzeniach żołądka: nieżycie, nadkwaśności i chorobie wrzodowej.
Pomocniczo można jej używać w ten sam sposób również w kamicy żółciowej i stwardnieniu tętnic. Przyjęta w większych ilościach działa delikatnie przeczyszczająco i jest zalecana w uporczywych zaparciach.
Zewnętrznie stosuje się ją do wcierania w nadmiernie wysuszoną i spierzchniętą skórę, przy ukąszeniach owadów i w grzybicy skóry (w tym ostatnim przypadku oczywiście wyłącznie pomocniczo).
Wreszcie pewne działanie lecznicze przejawia również napar ze świeżych liści, obniżające ciśnienie krwi, regulujące oddychanie i działające moczopędnie (wg.: P. Czikow, J. Łaptiew, Rośliny lecznicze i bogate w witaminy, Warszawa 1987, s. 249–251). Ten sam napar stosuje się również jako lek przeciwgorączkowy, łagodzący napięcie nerwowe, oraz łagodzący bóle w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Co mówią stare księgi?
Zewnętrzne użycie oliwy jest bardzo rozległe. Bierze się np. sama oliwa, lub robi się z białkiem [jaja kurzego – A.J.S.] maść, której z pomyślnym skutkiem użyć można na oparzeliznę. Używa się także oliwa na oschłe i popadane [spękane – A.J.S.] wargi ręce, zabezpiecza nawet członki w początku zimy przeciw odmrożeniu. Nacierają się członki stężałe ciepłą oliwą, dla nadania im pierwiastkowej gibkości.
Podobne nacierania pomocne, są niekiedy i puchlinę mającym, lecz doktorów poradzić się trzeba w jakim sposobie i czyli mają być przedsiębrane w poprzedzającym przypadku.” (Krzysztof Jakub Mellin, dz. cyt., s. 24–25).

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
O