wtorek, 2 października 2018

Saponaria – Mydlnica

Saponaria – Mydlnica

Saponaria officinalis – Mydlnica lekarska to niezbyt okazała, bo mogąca osiągnąć najwyżej do 60 cm wysokości, bylina. Łodygi tworzą sztywne, wzniesione. Pokrywają je wydłużone, ostre zakończone, całobrzegie liście. Na szczytach łodyg wyrastają bardzo dekoracyjne kwiaty o barwie, zebrane w wierzchotki. Po przekwitnięciu zawiązują się owoce typu torebki, zawierające w swym wnętrzu liczne drobne nasionka.
Występowanie: na terenie całego kraju. Spotkać ją można w rozmaitych miejscach – na przydrożach, obrzeżach lasów, w pobliżu ludzkich domostw, w zaroślach i w ogrodach.
Surowiec: liście, kłącza i korzenie.
Zawartość: saponiny – saporubina, saponaryna, cukry.
Działanie i zastosowanie: Odwar z korzenia mydlnicy zalecany jest do picia jako środek napotny, moczopędny, przeczyszczający, leczący różne dolegliwości ze strony wątroby, śledziony i nerek. Wreszcie – poprawiający przemianę materii. Jest to również specyfik wykrztuśny.
Zewnętrznie owego odwaru można używać na okłady i do przemywań w przypadku wystąpienia na skórze czyraków, wyprysków, owrzodzeń, a także do leczenia dny.
Medycyna ludowa widzi w nim środek poprawiający przemianę materii, odflegmiający, napotny. Zaleca go do picia w stwardnieniu gruczołów, dolegliwościach wątroby, śledziony, nieżytach górnych dróg oddechowych, nieżytach przewodu pokarmowego, gośćcu, a dawniej także i w syfilisie.
W przypadku chorób wątroby i w uporczywych zaparciach zaleca ona odwar z 1 łyżki stołowej suszu i 1 szklanki wody (gotować pod przykryciem 5 minut, przecedzić), które należy pić po 1/4 szklanki 2 razy dziennie.
Ten sam odwar, tyle że pity 3 razy dziennie, ma leczyć nieżyty górnych dróg oddechowych i łagodzić kaszel, a także bóle stawów na tle reumatycznym.

Wreszcie na koniec ciekawostka: ze względu na to, iż macerat z korzenia mydlnicy silnie się pieni, dawniej używano do prania delikatnych tkanin, jak również do mycia. Teraz chyba przestało być tajemnicą, skąd ta dziwna nazwa gatunkowa rośliny?

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
S