wtorek, 2 października 2018

Satureja – Cząber

Satureja – Cząber

Satureja hortensis – Cząber ogrodowy, to roślina roczna, jedna z cenniejszych przypraw kulinarnych o pewnym znaczeniu leczniczym.
Cząber jest rośliną krzaczastą, niewielką, dorastającą do 25–30 cm wysokości, o malutkich równowąskolancetowatych listkach o gładkich brzegach. Całe ziele wydziela dość silny, korzenny, miły aromat.
Kwiaty zbudowane jak u wszystkich wargowych, wyrastające po kilka w kątach liści mogą mieć (w zależności od odmiany) różne barwy: białą, różową lub lila. Owocem jest rozłupnia rozpadająca się na cztery rozłupki.
Występowanie: Ojczyzną cząbru jest wschodnia część wybrzeży śródziemnomorskich, Azja Mniejsza, Syria i Palestyna. Stamtąd przywędrował na Zachód – do Egiptu i Grecji. Po podboju tych krajów przez Rzymian został przeniesiony do Italii, Hiszpanii, Galii i Bretanii, gdzie rychło zdobył sobie uznanie i stał się nieodzownym dodatkiem przyprawowym.
Surowiec: świeże bądź ususzone młodziutkie wierzchołki pędów, które ścina się tuż przed kwitnięciem.
Zawartość: olejek eteryczny i garbniki, śluzy, żywice i sole mineralne – przede wszystkim cynk, ale także kobalt, miedź, żelazo i mangan.
Działanie i zastosowanie: Cząber poprawia perystaltykę jelit, pobudza wydzielanie soków trawiennych i działa wiatropędnie, słabo bakteriobójczo i słabo wykrztuśnie. Prócz tego działa także ściągająco i dezynfekująco, przeciwbiegunkowo i przeciwrobacznie. Poprawia też trawienie.
Najpopularniejszą postacią leku jest napar, który przygotowujemy w następujący sposób: 1 łyżeczkę do herbaty suszonego rozdrobnionego ziela zalewamy 1 szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 15–20 minut, następnie zaś przecedzamy i pijemy w razie konieczności.
Cząber jest niezastąpioną przyprawą (o czym było wyżej) do różnych potraw, ale wprost niezastąpioną do potraw z roślin strączkowych: fasoli, grochu, soi, bobu, soczewicy. Dodaje się ją także do dziczyzny, zawiesistych sosów, tłustych mięs, farszów, potraw z niektórych grzybów, ryb, zupy pomidorowej i kartoflanki.

Inne gatunki:

Satureja douglasii – Cząber Douglasa – gatunek północnoamerykański – działanie i zastosowanie jak cząbru ogrodowego.

Satureja montana – Cząber górski – działanie i zastosowanie jak cząbru ogrodowego.

Satureja spicigera, syn.: Satureja repandra – Cząber kłoskowaty – działanie i zastosowanie jak cząbru ogrodowego.


Satureja thymbra – Cząber tymiankowy – działanie i zastosowanie jak cząbru ogrodowego.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
S