środa, 3 października 2018

Tricholma – Gąska

Tricholma – Gąska

Tricholma portentosum – Gąska niekształtna to grzyb podstawczak. Jego owocnik jest kapeluszowy, o białym trzonie Kapelusz może dorastać do 12 (czasem więcej) średnicy. Barwę ma szarą do ciemnoszarej, a nawet szaroczarną. Hymenofor ma blaszkowaty (jak u wszystkich bedłek).
Występowanie: Jest to nasz rodzimy grzyb, chociaż występujący i w innych rejonach kuli ziemskiej. Jak się można bez trudu domyślić ten grzyb jest jadalny i smaczny.
Surowiec: owocniki.
Zawartość: prowitamina A, witaminy z grupy B, D, PP, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Grzyb nie posiada właściwości leczniczych, a wyłącznie dietetyczne, kulinarne, i przyprawowe. Dodaje się go do zup, sosów a nawet bigosu. Wolno go bez ograniczeń spożywać w dietach odchudzających, pod warunkiem, że nie będzie smażony, albo duszony na tłuszczu.

Inne gatunki:


Tricholma terrum – Gąska ziemista jest to grzyb bardzo podobny do gąski niekształtnej i tak samo wykorzystuje się go jak wcześniej opisanego. Ze względu na to, że można go suszyć i mielić, a zmielonego dodawać do zup, sosów, kapusty, czy bigosu.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
T