poniedziałek, 1 października 2018

Verbascum – Dziewanna

Verbascum – Dziewanna

Verbascum thapsus – Dziewanna drobnokwiatowa to dość pospolita roślina dwuletnia. Łodygę tworzy wzniesioną, prostą, sztywną, osiągającą wysokość 30–180 cm. Porastają ją podłużne, eliptyczne, okryte gęstym kutnerem liście. Kwiaty ma dekoracyjne, o pięknej żółtej barwie, skupione w szczytowe gęste kwiatostany. Owoc to torebka z licznymi, drobnymi nasionami w środku.
Występowanie: w umiarkowanej strefie klimatycznej Europy i Azji. Najczęściej rośnie na suchych, słonecznych skłonach wzgórz, na obrzeżach lasów, zarośli, na lekkich glinkach i piaskach.
Surowiec: Płatki kwiatowe.
Zawartość: olejek eteryczny o miodowym zapachu, ponadto kumaryny, cukry, gumy, substancje żywiczne, kwasy organiczne, tłuszcze, flawonoidy, saponiny, mają właściwości lecznicze.
Działanie i zastosowanie: Zmiażdżone kwiaty i liście są stosowane jako okłady na krwawe wybroczyny i obrzęki oraz stłuczenia.
Ze świeżych płatków kwiatowych i 40° wódki czystej sporządza się balsam gojący rany. Składniki należy połączyć ze sobą w równych wagowo proporcjach, następnie przez kilkanaście dni macerować. Po tym czasie jest on gotowy do użytku.
Olejek z płatków dziewanny łagodzi, a nawet uśmierza nerwobóle, bóle w stawach i mięśniach. Aby go sporządzić należy trzema częściami oliwy z oliwek zalać dwie części świeżych płatków (w stosunku wagowym). Następnie przez około 2 tygodnie w ciepłym miejscu trwa maceracja. Gotowy olejek w miarę potrzeby należy wcierać w bolące miejsca.
Napar z kwiatów dziewanny działa moczopędnie, przeciwbólowo i słabo uspokajająco. Stosowany przy przeziębieniu, grypie, anginie, nieżycie nosa, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz katarze, ma działanie wykrztuśne, powlekające i napotne.
Napar zalecany jest także w czerwonce, biegunce, nieżycie żołądka, żółtaczce oraz chorobach wątroby. Stosuje się go również przy stanach górnych dróg oddechowych, nieżycie oskrzeli, astmie, kaszlu i chrypce.
Sposób przygotowania naparu:
1 szklanką wrzącej wody zalać 1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu, a następnie parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, potem przecedzić przez gęste płótno (aby oddzielić znajdujące się w płynie ostre włoski kutneru, jakie pokrywają roślinę). Pić 2–3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Inne gatunki:

Verbascum blattaria – działanie i zastosowanie jak dziewanny drobnokwiatowej.

Verbascum densiflorum – Dziewanna wielkokwiatowa jest wysoką, okazałą rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarzającą jedynie rozetę liści przyziemnych, w drugim natomiast wysoką – do 2 m – łodygę zwieńczoną kłosowatym kwiatostanem złożonym ze sporych i bardzo dekoracyjnych żółtych kwiatów. Liście łodygowe ma eliptyczne, pokryte gęstym kutnerem, owoc tej rośliny to torebka zawierająca bardzo drobne i liczne nasiona.
Występowanie: W Polsce pospolita i łatwo można ją spotkać na terenie całego kraju.
Surowiec: płatki kwiatowe.
Zawartość: śluz, saponiny, garbniki i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: słabe moczopędne i przeciwskurczowe, poważne wykrztuśne; zewnętrznie okłady ze świeżych płatków lub napary z suszonych stosuje się do nasiadówek przy hemoroidach oraz jako okłady na trudno gojące się rany i owrzodzenia.
Co mówią stare księgi?
Wszystkie części tej rośliny [wszystkich gatunków – A.J.S.] mają własność rozmiękczającą, łagodzącą i ból uśmierzającą. Liście i kwiaty pogniecione używają się do okładania członków stłuczonych i obrzękłości ze zsiadłą krwią (siniaków – A.J.S.) połączonej. Kwiaty nalane gorzałką dają dobry balsam na rany; w nalaniu jak herbata używają się na kaszel i chrypkę; w biegunkach i dysenteryach (...) jako środek łagodnie drażniący, rozpuszczający i poty poruszający. Robiąc herbatę dziewannową do wewnętrznego zażycia, należy ją przecedzić przez gęste płótno, i tym sposobem oddzielić drobne włoski kwiatowe, które ustawicznem drażnieniem gardzieli zrządzają mocniejszy kaszel. Dwie części na wagę kwiatu nalane trzema częściami oliwy i postawione na czas pewien w miernem cieple, dają olejek (Oleum infusum Verbasci) mający własności rozmiękczające i ból uśmierzające, wysuszone zaś na proch niszczą dzikie mięso w ranach.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. II, s. 45–46)
Z całej tej rośliny kwiaty są najużyteczniejsze, mają nieco lepkości i miły zapach, używane jak herbata, łagodzą ostrość katarową na płuca spadłą, a zatem poznane są na kaszle suche, poruszają bowiem i rozrzedzają flegmę, ostudzają niejako płuca, przez co odejście flegmy łatwiejsze czynią, mocz pędzą i boleści przy jego odchodzeniu znacznie zaspokajają; tęgo w wodzie gotowane służą (...) na uśmierzanie w kiszkach boleści i zatkany stolec rozwalniają. Tamują krwie plucie i krwawe dyssenterye (...) Liście (...) niemiłego smaku (...) gorzkawego i ściskającego, mają moc rozmiękczania i ropienia, mogą być na papkę z mlekiem gotowane i na zbierające się wrzody przykładane.” (J. Dziarkowski, dz. cyt., s. 66–67)

Verbascum nigrum – Dziewanna czarna – działanie i zastosowanie jak dziewanny drobnokwiatowej.

Verbascum phlomoides – Dziewanna kutnerowata łodygę ma grubą, prostą, wzniesioną, okrytą jajowatymi, na końcach zaostrzonymi i szorstko owłosionymi liśćmi. Kwiaty ma dość duże, bardzo dekoracyjne, żółte, skupione w niby kłosowaty kwiatostan. Owoc to torebka z licznymi drobnymi nasionami w środku.
Występowanie: pospolita roślina krajowa.
Surowiec: kwiaty, liście i korzenie.
Zawartość: m.in. saponiny, śluzy i garbniki.
Działanie i zastosowanie: Napary z kwiatów (a także z liści i korzeni) mają działanie słabo moczopędne, przeciwskurczowe i poważne wykrztuśne. Ususzony i utarty na proszek korzeń, który zażywano po szczypcie 2–3 razy dziennie, uważany był za niezły środek leczący hemoroidy. Dziś został on zapomniany i wyparty przez skuteczniejsze preparaty, co nie oznacza, ze nie można go stosować.

Dziewanna kutnerowata to stara roślina lecznicza. Znali ją i cenili już przed wiekami nasi przodkowie. Ostatnio wszakże straciła na znaczeniu i poszła w zapomnienie. Ponieważ jednak można ją z powodzeniem wykorzystać, zachęcam do jej stosowania.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
V