piątek, 7 września 2018

Amaranthus – Szarłat

Amaranthus – Szarłat


Amaranthus retroflexus – Szarłat szorstki to roślina roczna. Łodygi ma proste, wzniesione, dorastające do 80 cm wysokości. Liście zaś rombowato jajowate o szarozielonej barwie. Drobniutkie kwiatuszki w postaci białawozielonkawych głąbików skupione są w okazałe szczytowe kwiatostany. Owocem jest maleńka pękająca torebka.
Występowanie: Ameryka Północna. W Polsce spotykany jako roślina zdziczała.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. garbniki, sole mineralne i dość dużo witaminy C.
Działanie i zastosowanie: Napar z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to specyfik mający zastosowanie w leczeniu biegunek, mogący być także używany do płukania jamy ustnej i gardła w ich stanach zapalnych.

Inne gatunki:

Amaranthus hybridus – napar z ziela stosuje się w leczeniu biegunki.

Amaranthus hypochondriacus – Szarłat czerwonokłosowy – surowiec stanowią liście i nasiona. Napar z liści używany jest jako lek przeciwbiegunkowy, pomocny również w leczeniu nadmiernych krwawień menstruacyjnych. Zewnętrznie stosuje się go do płukania jamy ustnej i gardła oraz do irygacji pochwy w ich stanach zapalnych.

Amaranthus polygamus – nasiona tej rośliny uważane są za afrodyzjak.

Amaranthus spinosus – napar z ziela to środek przeciwgorączkowy.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A