piątek, 7 września 2018

Althaea – Prawoślaz (Malwa)

Althaea – Prawoślaz (Malwa)


Althaea rosea – Malwa ogrodowa, nosząca poprawną botaniczną nazwę: prawoślaz wysoki to przepiękna, roczna bądź dwuletnia roślina ozdobna, chętnie uprawiana w ogrodach, gdzie może dorastać do 1,5–2 metrów wysokości. Pędy ma sztywne, masywne, wzniesione. Porastają je okazałe, dłoniaste, 5–7–klapowe, szorstko owłosione liście. W ich kątach wyrastają duże niezwykle dekoracyjne kwiaty, o różnych – zależnych od odmiany – barwach: białej, żółtej, różowej, czerwonej (w najrozmaitszych odcieniach), bladolila do fioletowoczarnej. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu rozłupni.
Występowanie: Ojczyzną malwy są wyspy Morza Egejskiego i Azja Mniejsza, ale ze względu na swą wybitną urodę, została wprowadzona do uprawy także i w innych rejonach świata, posiadających sprzyjające warunki do jej uprawy.
Surowiec: płatki kwiatowe.
Zawartość: m.in. śluz (bardzo dużo), nieco garbników i antotyjany.
Działanie i zastosowanie: Postacią leku jest macerat (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalewamy 1 szklanką przegotowanej wody o temperaturze pokojowej i odstawiamy na 12 godzin; po upływie owego okresu płyn przecedzamy i pijemy 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki. Znajduje on zastosowanie w leczeniu kaszlu, zapaleniu gardła, żołądka i jelit. Można go pomocniczo stosować w leczeniu astmy, a także jako środek ułatwiający wypróżnianie się.
Zewnętrznie można go używać do irygacji pochwy w jej stanach zapalnych.

Inne gatunki:

Althaea officinalis – Prawoślaz lekarski to okazała bylina, mogąca dorastać do 150 cm wysokości. Organ trwały rośliny stanowi krótkie, grube kłącze.
Łodygi tworzy proste, wzniesione, pokryte jajowatymi 3–5–klapowatymi liśćmi. Kwiaty ma bardzo ładne, o różowych płatkach. Po przekwitnięciu wiążą się one w owoce typu rozłupni.
Występowanie: Europa, Azja.
Surowiec: korzeń, a także liście i kwiaty.
Zawartość: m.in.: śluzy, asparagina, betaina, pektyny, flawonoidy...
Działanie i zastosowanie: Odwar z kłączy lub liści, bądź wreszcie kwiatów (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem przez 5–7 minut, odcedzić, w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to środek powlekający, przeciwzapalny i wykrztuśny.
Zalecany jest do leczenia kaszlu, nieżytu górnych dróg oddechowych, stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, a także do przemywania spierzchniętej i łuszczącej się skóry, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, astmie, krztuściu, infekcjach moczowodów i pęcherza moczowego. Herbatką z płatków kwiatowych można przemywać oczy w zapaleniu spojówek.

Althaea rosea var. nigra – Prawoślaz ogrodowy – odmiana czarna ma identyczne działanie (tyle że o wiele skuteczniejsze i silniejsze) jak prawoślaz ogrodowy.




Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A