piątek, 7 września 2018

Alpinia – Alpinia

Alpinia – Alpinia


Alpinia galanga, syn.: Maranta galanga – Alpinia galgant nosząca także nazwę gałgant chiński lub dziki kardamon, to okazała bylina należąca. Osiąga imponujące rozmiary, dorasta do 2,5 metra wysokości. Liście ma szerokolancetowate, kwiaty zaś białe, skupione w wiechowate kwiatostany. Owoce wiążące się po przekwitnięciu to kuliste torebki z zawartymi wewnątrz drobnymi nasionami. Organem trwałym rośliny jest masywne, bulwiaste kłącze, z którego wyrasta część nadziemna.
Występowanie: Pochodzi z Azji Południowo–Wschodniej, gdzie dziko rośnie w Malezji, natomiast jej towarowe plantacje znajdują się również w innych krajach, m.in.: w Chinach i Cejlonie (Sri Lanka).
Surowiec: kłącze
Zawartość: olejek eteryczny, alpinon i galganol, odpowiedzialne za ostry smak, przypominający nieco smak imbiru, tylko że gorzkawy.
Działanie i zastosowanie: To właśnie kłącze ma wartość użytkową: dostarcza cennej aromatycznej, ostrej, piekącej i nieco gorzkawej przyprawy, przejawiającej pewną wartość leczniczą. W tym miejscu wspomnieć jeszcze należy, że nieznaczną wartość przyprawową mają także i nasiona gałganta.
Jako przyprawy używa się drobno, na proszek zmielonych, wysuszonych kłączy. Można jej używać do wołowiny, ryb, kartoflanki, zupy grochowej i fasolowej oraz tłustych sosów.
W celach leczniczych natomiast stosuje się nalewkę, której przyjmowanie zalecane jest w niestrawności, bólach żołądka i jako specyfik pobudzający apetyt i ułatwiający trawienie. W warunkach domowych przygotowuje się go w następujący sposób: Bierzemy łyżkę stołową sproszkowanego kłącza alpinii, wsypujemy do słoika typu twist–off i zalewamy 100 g spirytusu. Słoik zakręcamy i ustawiamy w miejscu ciepłym (a dobrze byłoby, żeby było ono także i słoneczne) na okres 4 tygodni. Potem alkohol, który „przeszedł” składnikami leczniczymi przecedzamy dokładnie przez watę, lub – jeszcze lepiej – bibułę filtracyjną i czysty płyn mieszamy z 1/4 litra czystej, co najmniej 40° wódki. Butelkę szczelnie zamykamy.
W celach leczniczych, w razie potrzeby, przyjmujemy w ilości 1 łyżeczki do herbaty rozcieńczonej 1/4 szklanki przegotowanej wody, 3 razy dziennie.

Inne gatunki:

Alpinia officinarum – Alpinia lekarska jest wykorzystywana podobnie jak alpinia galgant.
Występowanie: południe Chin i Wietnam.
Surowiec: kłącze.
Zawartość: galganol, alpinol, żywice, i najwięcej olejku eterycznego.
Działanie i zastosowanie: Najlepiej przyswajalna jest nalewka alkoholowa. W tym celu sproszkowane kłącze omawianej rośliny zalewamy przynajmniej 40° wódką i macerujemy w szczelnie zamkniętym słoiku typy twist–off przez okres jednego miesiąca. Przyjmujemy po 15–20 kropli na wodę, 3 razy dziennie.
Nalewka na kłączach alpinii zalecana jest na poprawienie trawienia, bóle brzucha spowodowane niestrawnością albo lekkim zatruciem pokarmowym, spowodowanym spożyciem ciężkostrawnych i tłustych potraw. Ponadto także w stanach zapalnych żołądka i jelit, oraz w reumatyzmie.
Systematyczne zażywanie – przez przynajmniej 3–4 tygodnie – nalewki (po 1 łyżeczce do kawy 3 razy dziennie) wyreguluje stolce i trawienie. Ponadto działa również słabo przeciwbólowo, bakteriobójczo i grzybobójczo. Zewnętrzne stosowanie nalewki zalecane jest w raku skóry.

Alpinia oxyphylla wiodąca swój ród z ciepłych, południowych rejonów Chin, poza zastosowanie kulinarnym, może być stosowana w postaci nalewki jako specyfik wzmacniający układ trawienny, nerki i pęcherz moczowy, a także jako doskonały środek przeciwbiegunkowy.





Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A