piątek, 7 września 2018

Anchusa – Farbownik

Anchusa – Farbownik


Anchusa officinalis – Farbownik lekarski jest byliną, czasem rośliną dwuletnią, wiodącą swój ród ze strefy umiarkowanej naszego kontynentu. W pierwszym roku życia farbownika, z ziemi wyrasta jedynie rozeta liści odziomkowych, które z kształtu są lancetowate. W latach następnych, ze środka owych rozet wyrastają proste, sztywne, wzniesione, osiągające 60–90 cm wysokości – łodygi okryte lancetowatymi siedzącymi liśćmi. U wierzchołków pędów pojawiają się dość dekoracyjne, początkowo czerwone, bądź purpurowo fioletowe, z czasem uzyskujące piękną błękitną barwę, kwiaty skupione w luźne baldachogrona. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu rozłupki.
Występowanie: W Polsce dość pospolity, spotykany na rumowiskach, słonecznych stokach wzgórzach i przydrożach.
Surowiec: ziele lub ziele z korzeniem.
Zawartość: m.in. alkaloidy, cynoglossyna, konsolidyna, alantoina, cholina, antocyjany, śluzy, kwas krzemowy, garbniki, gumy.
Działanie i zastosowanie: Najpopularniejszą postacią leku jest napar z ziela farbownika lekarskiego. Przygotowujemy go w poniższy sposób: 1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalewamy 1 szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 15–20 minut. Następnie płyn przecedzamy i pijemy go w razie potrzeby po 1/2 szklanki 3 razy dziennie.
Napar ów zalecany jest, ze względu na swe działanie wykrztuśne, do leczenia kaszlu i schorzeń oskrzeli. Medycyna ludowa za lek najodpowiedniejszy do kuracji ostrych nieżytów oskrzeli uważa odwar (pity 3 razy dziennie po 1/2 szklanki) sporządzony z ziela z korzeniem omawianej rośliny.
Niegdyś napar z ziela farbownika uważany był za lek nasercowy, co jednak nie znalazło potwierdzenia.
Wreszcie na koniec wspomnieć trzeba i o tym, iż młode liście są jadalne. Zawierają one duże ilości witaminy C i soli mineralnych. Jest zalecane spożywanie ich na surowo. Z powodzeniem można ich używać do przezwyciężenia osłabienia wiosennego i w celu tzw. „czyszczenia krwi”. Mają one niestety jedną, ale za to poważną wadę, taką mianowicie, iż całe są szorstko owłosione, co bardzo przeszkadza w jedzeniu.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A