piątek, 7 września 2018

Anethum – Koper

Anethum – Koper


Anethum graveolens – Koper ogrodowy jest rośliną roczną o drobniutkich, potrójnie pierzastych, nitkowatych listkach. Jego łodyga jest zielona, prosta i rozgałęziająca się u wierzchołka. W lipcu szczyty pędów wieńczą maleńkie, liczne kwiatuszki, które tworzą okazałe kwiatostany. Owoc kopru ogrodowego to rozłupka.
Występowanie: pochodzi z regionu śródziemnomorskiego, w Polsce w uprawie.
Surowiec: ziele, owoce.
Zawartość: flawonoidy witaminy B1, B2 i PP, prowitamina A, olejek eteryczny, a także związki wapnia, potasu, fosforu i żelaza.
Działanie i zastosowanie: W medycynie ludowej koper używany jest jako środek łagodzący kolkę i kurcze w obrębie przewodu pokarmowego, jako środek wiatropędny i mlekopędny oraz wzmacniający żołądek.
1–2 łyżeczki do herbaty ususzonego i sproszkowanego ziela bądź nasion kopru, zaparzone w szklance mleka i wypite bez odcedzania to według medycyny ludowej lek działający rozkurczowo.
Zarówno ziele jak i nasiona działają łagodnie uspokajająco, u karmiących matek pobudzają laktację, obniżają nieznacznie ciśnienie krwi, a także wpływają korzystnie na przebieg procesów trawiennych.
Najlepiej spożywać surowe, świeże ziele omawianej rośliny, natomiast z suszonego przygotowywać napar (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, następnie przecedzić i używać wewnętrznie bądź zewnętrznie).
Zewnętrznie wspomniany napar może być stosowany do przemywania krost, egzem i liszai.
Co mówią stare księgi?

Ziele, kwiat i nasiona, równe mają skutki, przecież ostatnie są najużyteczniejsze. Ziele ususzone zalecam do potraw rybnych i mięsnych, z lepszym jeszcze skutkiem, nad korzenie zamorskie, osobliwie dla osób do wiatrów skłonnych, przyprawa z nich tym sposobem stanie się przyjemną i zdrową. Nasienie albo jako herbata, albo też utłuczone na proszek z piwem zażywane, wiatrów odejście ułatwia, czkawki także i womity (wymioty – przyp. A.J.S.), z tej przyczyny wynikłe uspokaja, co potwierdzają szczególniej liczne doświadczenia (...).” (J. Dziarkowski, dz. cyt., s. 93–94)


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A