piątek, 7 września 2018

Angelica – Dzięgiel

Angelica – Dzięgiel


Angelica archangelica, syn.: Archangelica officinalis – Arcydzięgiel litwor, zwany też lekarskim, to okazała roślina dwuletnia. W pierwszym roku wydaj wyłącznie rozetę pierzastych liści, natomiast w drugim z jej środka wyrasta nadzwyczaj okazała, bo mogąca osiągać do 4,5 metra wysokości dęta łodyga, zwieńczona baldachowatymi kwiatostanami złożonymi z drobniutkich kwiatuszków o białokremowej barwie.
Występowanie: Roślina pochodzi z umiarkowanej strefy klimatycznej Azji i Europy, gdzie spotyka się ją zarówno na naturalnych stanowiskach, jak i w uprawie.
Surowiec: ziele, owoce, korzenie i łodygi.
Zawartość: olejki eteryczne (o swoistym, miłym zapachu) kumaryny, sole mineralne, kwasy organiczne, garbniki i cukry.
Działanie i zastosowanie: Odwar z ziela dodany do kąpieli zalecany jest przy nerwo– i mięśniobólach, a także przy bólach reumatycznych. Kandyzowane (scukrzone) łodygi przyjmowane wewnętrznie, pozytywnie oddziaływają na procesy trawienne i wzmacniają układ nerwowy. Natomiast korzenie i owoce działają przede wszystkim słabo uspokajająco, przeciwskurczowo w obrębie przewodu pokarmowego, regulują i pobudzają procesy trawienne, a także mają pewne zastosowanie w leczeniu migreny.
Liście, pędy i korzenie zalecane są w leczeniu zaburzeń miesiączkowania (nieregularne, zbyt skąpe), wrzodów żołądka i dwunastnicy (pomocniczo), anoreksji i zespołu chronicznego zmęczenia.

Inne gatunki:

Angelica anomala, gatunek azjatycki, o działaniu i zastosowaniu takim samym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica arguta, gatunek północnoamerykański, o działaniu i zastosowaniu podobnym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica atropurpurea – Dzięgiel purpurowy to gatunek amerykański, o działaniu i zastosowaniu takim samym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica dawsonii, gatunek północnoamerykański, o działaniu i zastosowaniu podobnym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica genuflexa, gatunek północnoamerykański, o działaniu i zastosowaniu podobnym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica glauca, gatunek azjatycki, o działaniu i zastosowaniu takim samym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica grayi, gatunek północnoamerykański, o działaniu i zastosowaniu podobnym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica hendersonii, gatunek północnoamerykański, o działaniu i zastosowaniu podobnym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica keiskei, gatunek azjatycki, o działaniu i zastosowaniu takim samym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica lineariloba, gatunek północnoamerykański, o działaniu i zastosowaniu podobnym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica pinnata, gatunek północnoamerykański, o działaniu i zastosowaniu takim samym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica pubescens, gatunek azjatycki, o działaniu i zastosowaniu takim samym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica silvestris – Dzięgiel leśny to okazała bylina osiągająca wysokość 1,5 metra. Jej liście są potrójnie pierzaste. Kwiatuszki drobne, białe, zebrane w szczytowe duże baldachy. Owocem jest rozłupnia rozpadająca się na dwie rozłupki.
Występowanie: jest to nasza rodzima roślina krajowa, ale rośnie nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie i znacznej części Azji rosyjskiej, aż po Bajkał.
Surowiec: ziele i korzenie.
Zawartość: olejek eteryczny (o przyjemnym zapachu), kumaryny, sole mineralne, kwasy organiczne, nieco goryczy i garbników.
Działanie i zastosowanie: Odwar z ziela dodany do kąpieli zalecany jest przy nerwo– , mięśniobólach i bólach reumatycznych. Herbatka z ziela bardzo pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy i wyregulowuje procesy trawienne. Wreszcie korzenie (wywar) działają uspokajająco, przeciwskurczowo w obrębie przewodu pokarmowego, pobudzają procesy trawienne, wreszcie zaleca się je – pomocniczo – w leczeniu migreny, zaburzeń miesiączkowania, wrzodów żołądka i dwunastnicy, zespołu chronicznego zmęczenia.

Angelica sinensis, gatunek azjatycki, o działaniu i zastosowaniu takim samym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.

Angelica venenosa, gatunek północnoamerykański, o działaniu i zastosowaniu podobnym, jak działanie i zastosowanie arcydzięgielu litworu i dzięgielu leśnego.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A