piątek, 7 września 2018

Anthriscus – Trybula

Anthriscus – Trybula


Anthriscus cerefolum – Trybula ogrodowa to prawie nieznana przyprawa, która ongiś cieszyła się popularnością, a dziś została nieomal zapomniana. W krajach zachodnich powoli zaczyna wracać do łask, być może rozsmakują się w niej i Polacy.
Trybula jest rośliną jednoroczną, o niezbyt grubym, wrzecionowatym korzeniu i liściach bardzo przypominających liście pietruszki. Pęd kwiatostanowy, wieńczony baldachami białych kwiatuszków, może dorastać do 70–80 cm wysokości. Owocem jest rozłupnia.
Występowanie: Ojczyzną trybuli ogrodowej jest wschodnia część basenu Morza Śródziemnego. Została udomowiona jeszcze w starożytności, a szczególnie chwalili ją Rzymianie. W średniowieczu również cieszyła się powodzeniem i była powszechnie uprawiana w Europie.
Surowiec: liście.
Zawartość: olejek eteryczny, prowitamina A, witamina C oraz związki żelaza i magnezu.
Działanie i zastosowanie: W kuchni wykorzystuje się świeże listki, które zapachem przypominają trochę anyż, a to dzięki zawartemu w nich olejkowi eterycznemu. Spożywanie ich na surowo korzystnie oddziałuje na przewód pokarmowy, ułatwia trawienie, przyswajanie pokarmu i likwiduje wzdęcia. Poza tym działa wzmacniająco na nerki, wątrobę i śledzionę, i ma jeszcze niewielkie działanie wykrztuśne.

Inne gatunki:

Anthriscus sylvestris – Trybula leśna jest naszym rodzimym gatunkiem – to środek przeciw niestrawności – roślina lekko toksyczna.
Antrhriscus vulgaris – Trybula pospolita jest naszym rodzimym gatunkiem – to środek przeciw niestrawności – roślina lekko toksyczna.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A