piątek, 7 września 2018

Arctium – Łopian

Arctium – Łopian


Arctium tomentosum, syn.: Lappa tomentosa – Łopian pajęczynowaty to roślina dwuletnia. Łodygę ma masywną, okazałą, rozgałęziającą się, liście duże, jajowate, bądź sercowato okrągłe, z wierzchu nagie, w spodzie okryte kutnerem. Kwiaty łopianu są barwy purpurowej o koszyczkach pajęczynowato osnutych. Stąd właśnie wzięła się nazwa gatunkowa rośliny). Po przekwitnięciu wiążą się owoce typu niełupki.
Występowanie: umiarkowana strefa klimatyczna Europy i Azji, gdzie spotyka się go w pobliżu ludzkich domostw, porastająca obrzeża dróg, śmietniki, rumowiska, okraja zarośli.
Surowiec: korzenie (rzadziej liście i nasiona).
Zawartość: m.in. inulina, olejek eteryczny, śluz garbniki, arkcjopikryna, związki żywicowe i peroteinowe, witamina C oraz sole mineralne (głównie fosfor i siarkę).
Działanie i zastosowanie: Odwar z korzeni (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody, gotować pod przykryciem 7–10 minut, przecedzić, w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki) działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie, łagodnie moczopędnie i napotnie oraz przeciwcukrzycowo.
Co mówią stare księgi?
Korzeń (...) zbierany w jesieni lub na wiosnę z roślin jednorocznych, ma własności otwierające, czyszczące i naprawiające zepsute soki. Dlatego używanem jest w podagrze, reumatyzmie, bólu zębów reumatycznym, świerzbie i innych wyrzutach skórnych. (...) Używa się go w odwarze. Na koniec, wziąwszy korzenia pokrajanego i ususzyć garść na pół garnca wody, gotować aż zostanie połowa, przecedzić i pić po szklance kilka razy na dzień, wyjąwszy kilka godzin po obiedzie, gdzieby napój ten strawności szkodził. Tenże odwar przykładany ciepło na podagrę bóle uśmierza. Umywanie odwarem głowy wzmacniać ma włosy i wzrost ich przyspieszać. (...) Nasiona mocz pędzą i lekko rozwalniają żołądek. (...) Liście, przykładane na zastarzałe rany i wrzody, przyśpieszają ropienie i goją. Toteż liście ugniecione i przykładane, służą na opuchliny wodne i zewnętrzne zapalenia w członkach. Sok wyciśnięty z utłuczonych liści, łodyg i korzenia (...) służy w szkorbucie, równie też na cierpienia skrofuliczne i na zatrzymanie miesięcznych czyszczeń u niewiast wielce okazał się skutecznym.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. II, s. 245)

Inne gatunki:

Arctium lappa – Łopian większy to roślina dwuletnia o trwałych organach podziemnych. W pierwszym roku życia łopian tworzy jedynie rozetę okazałych liści, natomiast w drugim, prócz tej ostatniej, jeszcze mogącą osiągnąć imponującą wysokość 2 metrów łodygę u wierzchołka której pojawiają się kwiaty zebrane w koszyczki. One to, po przekwitnięciu przeistaczają się w pospolite „rzepy”, czyli owocostany złożone z wielkiej liczby haczykowato zakończonych bardzo łatwo przywierających do ubrania bądź zwierzęcej sierści nasion. Podobnie jak pęd kwiatostanowy, również i korzeń łopianu jest nader okazały: gruby, mięsisty, którego długość dochodzi do 60 cm.
Występowanie: umiarkowana strefa klimatyczna Europy i Azji, gdzie roślinę spotyka się w pobliżu ludzkich domostw, porastająca obrzeża dróg, śmietniki, rumowiska, okraja zarośli.
Surowiec: korzenie (w mniejszym stopniu liście).
Zawartość: Korzenie zawierają w swym składzie m.in.: inulinę (do 45%), olejek eteryczny, śluz, garbniki (do 5%), goryczkę arkcjopikrynę, niewielką ilość witaminy C, związki żywicowe i proteinowe, wreszcie też sole mineralne (najwięcej fosforu i siarki). Warto dodać, iż dojrzałe owoce łopianu zawierają do 70% oleju tłustego.
Działanie i zastosowanie: Świeży sok wyciśnięty z korzeni łopianu lub odwarów z suszonych przejawiają działanie żółciopędnie, moczopędnie i napotne.
Lecznictwo ludowe doceniło tę roślinę już dawno, zalecając kurację jej przetworami w przypadku kamicy nerkowej, żółciowej, cukrzycy, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, czy wreszcie pospolitego zaziębienia.
Stosuje się odwar z suszonych korzeni, który przygotowujemy w następujący sposób: 1 łyżkę stołową suszu zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy pod przykryciem przez około 5 minut od zawrzenia. Później odcedzamy i pijemy – o ile zachodzi potrzeba – 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki.
Tym samym odwarem możemy przemywać skórę zaatakowaną przez łuszczycę, egzemę, liszaje, czyraki, wypryski czy krosty.
Ze świeżych, czystych, dokładnie zmiażdżonych liści można sporządzać okłady na trudno gojące się i ropiejące zranienia, owrzodzenia, oparzenia.
Wreszcie, koniecznie wspomnieć trzeba o zastosowaniu łopianu w kosmetyce:
Świeży sok wyciśnięty z korzeni, a wcierany w skórę głowy dodatnio wpływa na porost włosów, wzmacniając cebulki włosowe. Możemy stosować go od wiosny do jesieni, na zimę natomiast warto przygotować sobie olej łopianowy. Przyrządzamy go z wagowo równych części drobniutko usiekanych świeżych korzeni rośliny oraz czystej oliwy z oliwek. Tę mieszaninę zamykamy szczelnie w szklanym naczyniu i ustawiamy w miejscu ciepłym na okres około 3 tygodni. Po upływie tego terminy oliwę zlewamy i możemy jej używać zimą do wcierania w owłosioną skórę. Ma podobne działanie jak sok. Oczywiście, jeśli ktoś nie chce bawić się w produkcję lekarstw domowym sposobem, może używać konserwowanego soku łopianowego dostępnego w aptekach i sklepach zielarskich.
Napar ze świeżych lub suszonych liści łopianu (2 łyżki stołowe na 1/2 l wrzącej wody, parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, przecedzić) to dobry środek służący do płukania włosów, zapobiegający ich wypadaniu i łupieżowi. Kąpiel w owym naparze, dodanym w ilości około 3–4 litrów na pół wanny wody, odkaża skórę. Ten sam napar, a jeszcze lepiej odwar z korzeni, zalecany jest do mycia twarzy przy cerze tłustej oraz do zwalczania trądziku, krost, wyprysków.
W przypadku mocno okrościałej skóry najlepiej jest zastosować maseczkę ze świeżego, utartego korzenia łopianu. Przed jej nałożeniem należy skórę dokładnie zmyć ciepłą wodą z mydłem, spłukać i osuszyć. Po usunięciu maseczki (po około 15 minutach od jej nałożenia) skórę przemywamy samą czystą wodą.
Co mówią stare księgi?
(Łopian) (...) Działa rozwalniająco, napotnie, moczopędnie, czyści krew. Wewnętrznie używa się wywaru z korzenia w podagrze, reumatyzmie, reumatycznym bólu zębów, świerzbie i innych chorobach skórnych; (...) W tym celu bierze się 1 garść korzenia pokrajanego i suszonego, na pół garnca wody, gotuje, aż do wywrzenia połowy, cedzi i pije po szklance, kilka razy dziennie, lecz nie po jedzeniu, ponieważ wówczas powoduje niestrawność. Tenże wywar przykładany ciepło, w podagrze bóle uśmierza, wzmacnia włosy myjąc nim głowę. Nasiona pędzą mocz i lekko rozwalniają. Zalecają je, utłuczone, ukropem zalane, po pół filiżanki, co pół godziny na boleści z kamienia pochodzące. Liście świeże, przykładane na zastarzałe rany i wrzody, przyspieszają ropienie i goją. Liście ugniecione i przykładane i przykładane, służą na wodne opuchliny i zewnętrzne zapalenia. Sok, wyciśnięty z utłuczonych liści, łodyg i korzeni, po filiżance codzień użyty, służy w szkorbucie, zatrzymaniu miesięcznych czyszczeń. Łodygi na wiosnę, póki są miękkie, z powłoki obdarte i w wodzie ugotowane, mają smak szparagów. Można też, z dodatkiem soli, octu i oliwy, dobrą z nich mieć sałatę, albo marynować jak ogórki. Korzenie zbierane wiosną dają potrawę zdrową, mającą smak karczochów. (...)” (Stanisław Breyer, dz. cyt., s. 144–145)
I jeszcze jeden cytat:
Świeże liście wielkiego łopianu, dzieciom znajome, używają się zewnętrznie na wrzody, dla wyprowadzenia materii. Pod popiołem upieczone, przykładają się na puchlinę pokazującą się w paraliżu, a ból wkrótce znika. Liście i korzonki wraz w wodzie wywarzywszy i tym często myjąc głowę strupami oblaną nie tylko przez to wszelkie ginie robactwo, ale też i strupy, byle tylko nie bardzo ukorzenione były, leczą się.” (Krzysztof Jakub Mellin, dz. cyt., s. 94)

Arctium minus – działanie i zastosowanie podobne do łopianu pajęczynowatego.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A