piątek, 7 września 2018

Areca – Areka

Areca – Areka


Areca katechu – Palma arekowa, pospolicie zwana palmą pinang to okazałe, bo dorastające do 20–30 metrów wysokości drzewo. Koronę ma złożoną z maksymalnie 9 pierzastych liści. Jest rośliną rozdzielnopłciową. Kwiatostany żeńskie są bardzo okazałe, męskie niewielkie. Owoc to duży pestkowiec większy od owoców kiwi, o barwie oranżowożółtej.
Występowanie: Ojczyzną tej rośliny jest Azja Południowo–Wschodnia, Madagaskar, wschodnia część Afryki, Jawa i Sumatra.
Surowiec: owoce.
Zawartość: W owocach znajdują się m. in.: alkaloidy (arekolina, arekaina, guaracyna), dalej – garbniki, czerwony barwnik zwany czerwienią arekową. Arekolina zbliżona jest swoją budową do nikotyny (porównaj rozdział Nicotiana – Tytoń) i z tego powodu od areki można się uzależnić.
Działanie i zastosowanie: Niewielkie ilości orzechów arekowych razem z wapnem palonym dodaje się pieprzu żuwnego, bardzo popularnej używki zwanej betelem, którą tak jak papierosy u nas, wykorzystuje się w południowo–wschodniej Azji.
Znaczenie lecznicze orzechów palmy arekowej nie jest zbyt wielkie. Zapobiegają one próchnicy zębów i paradentozie, prócz tego znajdują zastosowanie w leczeniu malarii, czerwonki, robaczycy. Są środkiem przeczyszczającym, łagodzącym uczucie głodu i zmęczenia, ogólnie wzmacniającym i lekko pobudzającym.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A