piątek, 7 września 2018

Asarum – Kopytnik

Asarum – Kopytnik


Asarum europaeum – Kopytnik pospolity to niepozorna bylina. Jej organ trwały stanowi pełzające kłącze i z niego to wyrasta część nadziemna – 5–10 cm długości łodyga okryta, okryta nerkokształtnymi, dość sztywnymi liśćmi. Kwiaty kopytnika są niepozorne, niedekoracyjne, dzwonkowate, z wierzchu zielonkawo purpurowe, od środka zaś brunatnawopurpurowe. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu torebki z nasionami w środku.
Występowanie: roślina krajowa, którą najczęściej można spotkać w lasach liściastych i mieszanych.
Surowiec: kłącza, rzadziej liście.
Zawartość: olejek eteryczny (do 1,2%), flawonoidy, garbniki, skrobię i żywice.
Działanie i zastosowanie: Wywar z owych kłączy przejawia właściwości moczopędne, przeczyszczające i – w większych dawkach – wymiotne. Ale również i wykrztuśne.
Zaleca się go w chorobach nerek, wątroby, dróg żółciowych, nieżycie górnych dróg oddechowych, stanach zapalnych pęcherza moczowego i jaki słabo działający specyfik przeciwbólowy, zalecany też w reumatyzmie, astmie i kaszlu. Dalej – jest to środek wywołujący (przy jego zatrzymaniu) miesiączkowanie. Oprócz tego po wypiciu owego wywary czuje się wstręt do alkoholu, a gdy, a gdy się go wówczas spożyje, można zwymiotować.
Zastosowanie zewnętrzne odwaru kopytnikowego jest takie, że można nim z dość pozytywnym skutkiem przemywać zainfekowane ropiejące rany, krosty i owrzodzenia.
Leczenie się kopytnikiem winno przebiegać wyłącznie pod kontrolą lekarza. Jest ono absolutnie zakazane kobietom ciężarnym, może bowiem – w najgorszym wypadku – nawet spowodować poronienie.

Inne gatunki:

Asarum canadense – Kopytnik kanadyjski – działanie i zastosowanie zbliżone do kopytnika pospolitego.

Asarum caudatum – gatunek północnoamerykański – działanie i zastosowanie zbliżone do kopytnika pospolitego.

Asarum sieboldii – Kopytnik Siebolda – gatunek chiński – działanie i zastosowanie zbliżone do kopytnika pospolitego.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A