piątek, 7 września 2018

Asparagus – Szparag

Asparagus – Szparag


Asparagus officinalis – Szparag lekarski to bylina o wysokich od 100 do 150 cm pędach pokrytych łuskowatymi drobniutkimi listkami. Kwiaty ma niewielkie, niedekoracyjne, zwykle białawe bądź żółtawe, po przekwitnięciu wiążące się w owoc typu jagody o czerwonej barwie, ale wyłącznie na egzemplarzach żeńskich, szparag jest bowiem rośliną dwupienną.
Występowanie: Jego ojczyzną są rozległe obszary od Europy na zachodzie, po Syberię na wschodzie. Rośnie także na pobrzeżach śródziemnomorskich północnej Afryki.
Surowiec: Młode pędy.
Zawartość: m.in. gorycze, witamina C, witaminy z grupy B, prowitamina A, oraz sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Młode pędy szparagów nie posiadają wartości leczniczej, a tylko dietetyczną. Jako bardzo smaczną, wykwintną jarzynę spożywa się odpowiednio przyrządzone młode, dopiero wychodzące z ziemi grube pędy, które można poddawać bieleniu, aby były delikatniejsze, chociaż można zjadać także zielone.
Spożywanie młodych pędów (lub odwarów z nich) wskazane jest w chorobach nerek, moczowodów i pęcherza moczowego, a pomocniczo w reumatyzmie.

Inne gatunki:

Asparagus cochichinensis – działa antybakteryjnie i moczopędnie.

Asparagus racemosus – stosuje się jako afrodyzjak, lek przeciw bezpłodności u kobiet, zagrożonej ciąży i dolegliwościach związanych z menopauzą.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A