poniedziałek, 10 września 2018

Boletus – Borowik

Boletus – Borowik


Boletus edulis – Borowik szlachetny, zwany także prawdziwkiem to grzyb zmienny, w związku z czym istnieje kilka jego odmian, różniących się przede wszystkim barwą kapelusza, który może dorastać do 20–25 centymetrów średnicy. Trzon w zależności od wieku grzyba ma różny kształt . Borowik pięknie pachnie i wspaniale smakuje.
Występowanie: Jest to najlepszy z naszych krajowych grzybów jadalnych.
Surowiec: owocniki.
Zawartość: prowitamina A, witaminy z grupy B, D, PP, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Nie jest to grzyb leczniczy, a ma znaczenie wyłącznie dietetyczne i przyprawowe mająca prócz tego szerokie zastosowanie kulinarne. Można go bez ograniczeń spożywać w dietach odchudzających, pod warunkiem, że nie będzie smażony, albo duszony na tłuszczu.

Inne gatunki:

Boletus appendiculatus – Borowik brunatny to smaczny grzyb „rurkowy”, o kapeluszu okrągłym, brązowawobrunatnym mającym średnicę do 15 centymetrów. Trzon zaś jest dość wysoki, bo dorasta do 12 centymetrów. Borowik brunatny ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, można zeń przyrządzać smakowite sosy, marynować w occie, suszyć i mielić, a zmielony dodawać do kapusty, bigosu, zup, czy tłustych sosów, jako doskonałą przyprawę, ponadto – jak wszystkie grzyby – posiada znaczenie dietetyczne.

Boleteus regius – Borowik królewski to grzyb „rurkowy”, spotykany na obszarze całej Polski. Ma okrągły mięsisty i gruby kapelusz o średnicy około 15 centymetrów, zaś trzon dość wysoki, bo dorastający do 10–13 centymetrów. Omawiany grzyb ma bardzo szerokie zastosowanie kulinarne, można zeń przyrządzać smakowite sosy, marynować w occie, suszyć i mielić, a zmielony dodawać do bigosu, różnych zup i tłustych sosów. Przepiękny zapach tego grzyba sprawia, że jest wysoko ceniony, jako roślina przyprawowa.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
B