poniedziałek, 10 września 2018

Borago – Ogórecznik

Borago – Ogórecznik


Borago officinalis – Ogórecznik lekarski to bardzo stara roślina uprawna. W starożytności i średniowieczu przypisywano mu nieomal właściwości magiczne. Twierdzono, iż spożycie ogórecznika czyni ludzi odważnymi i odpędza od nich smutki. Oby to była prawda!
Nasz bohater jest rośliną roczną, o dużych, mięsistych, owalnych, zaostrzonych liściach, pokrytych sztywnymi włoskami. Ich zapach przypomina świeże, surowe ogórki – stąd nazwa rośliny. Pokrój ma rozgałęziony, łodygi sztywne, soczyste, dorastające do 60 centymetrów, kwiaty pojawiające się na ich szczytach – niezbyt wielkie, o pięknym błękitnym kolorze. Owocem jest rozłupka o ciemnobrązowej (z czarnym odcieniem) barwie.
Występowanie: Ojczyzną ogórecznika jest Azja Mniejsza, skąd trafiła do Mezopotamii i Egiptu, imperium rzymskiego, a dzięki krzyżowcom do Europy Zachodniej i Środkowej.
Surowiec: ziele.
Zawartość: witamina C, prowitamina A, nieco olejku eterycznego (o zapachu ogórka), śluz, kwas jabłkowy i cytrynowy, żywice, garbniki, krzem, mangan, potas...
Działanie i zastosowanie: Ogórecznik jako roślina użytkowa ma dla człowieka trojakie znaczenie: dostarcza pożytku pszczołom, jest doskonałym warzywem dietetycznym, przyprawą, przejawia również niewielkie właściwości lecznicze. Dla nas wszakże ma jeszcze jedną, najważniejszą zaletę: bez najmniejszej trudności można go uprawiać bądź w doniczce na okiennym parapecie, bądź w skrzynce na balkonie. Ogórecznik jest środkiem wykrztuśnym, słabo przeczyszczającym, moczopędnym i przeciwzapalnym (nerki, przewód pokarmowy) i przeciwgorączkowym. Działa też bardzo słabo uspokajająco i przeciwdepresyjnie. Można go stosować w zapaleniu płuc, gruźlicy płuc, a zewnętrznie w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i pochwy.
Jako leku używa się albo świeżego ziela, albo naparu z liści (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu należy zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki).
Olej wyciśnięty z nasion ogórecznika ma słabe działanie obniżające ciśnienie krwi.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
B