poniedziałek, 10 września 2018

Buxus – Bukszpan

Buxus – Bukszpan


Buxus sempervirens – Bukszpan zwyczajny to chętnie sadzona w ogrodach, parkach i... na cmentarzach piękna zimozielona roślina o niedużych skórzastych listkach. Jest to krzew, o wiele rzadziej maleńkie drzewko. Gałązki bukszpanu, z kształtu czworoboczne, pokryte są zieloną korą. Liście ma nieduże, sztywne, skórzaste, osiągające maksymalną długość 3 cm. Wczesną wiosną w kątach liści i na szczytach pędów wyrastają żółtozielonkawe, maleńkie, pozbawione jakiejkolwiek wartości dekoracyjnej, kwiatuszki. Po ich przekwitnięciu wiążą się owoce będące trójklapowymi skórzastymi torebkami z drobnymi nasionami we wnętrzu.
Występowanie: Europa Południowa, Kaukaz i Azja Mniejsza. W Polsce nie występuje na stanowiskach naturalnych, a wyłącznie w uprawie.
Surowiec: liście.
Zawartość: alkaloidy (buksyna, parabusyna, buksynidyna, parabuksynidyna) sporo garbników, olejek eteryczny, gorzka żywica i flawonoidy (kwercetyna i kempferol).
Działanie i zastosowanie: Warto wiedzieć, iż bukszpan nie jest wyłącznie cenioną i wartościową rośliną dekoracyjną, ale również leczniczą. Ale zanim je omówię, muszę zaznaczyć, iż jest także bardzo silnie trujący i pod żadnym pozorem nie wolno się leczyć przy użyciu bukszpanu na własną rękę.
Odwary z liści bukszpanu zalecane są w leczeniu schorzeń moczowodów i dróg żółciowych – w ich stanach zapalnych, w malarii, oraz jako dość skuteczny środek przeciwgorączkowy.
Zewnętrznie – kąpiele w owych odwarach przynoszą ulgę w dolegliwościach reumatycznych, jednocześnie dezynfekują skórę.
Ale dawniejszymi czasy bukszpan miewał o wiele szersze zastosowanie. Surowiec zielarski stanowiły nie tylko liście, lecz również kora i korzenie. Odwary z liści były używane jako specyfik o działaniu przeczyszczającym. Nalewka z liści i wódki była uznawana za lek przeciw zapaleniu płuc. Proszek z ususzonych liści (wewnętrznie) i olej bukszpanowy lub maść, a także odwar z kory korzeni jako lek przeciwreumatyczny. Zaś olej i maść również przeciw pryszczom (wg.: Bohdan Grochowski, Bukszpan zwyczajny, [w:] „Wiadomości zielarskie”, nr 2/1989, s. 12)
Na zakończenie zależy koniecznie dodać, iż bukszpan jako roślina lecznicza stracił znaczenie nie tylko z tego powodu, iż odkryto skuteczniejsze specyfiki, ale i z tej przyczyny, że jest toksyczny.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
B