wtorek, 11 września 2018

Calystegia – Kielisznik

Calystegia – Kielisznik

Calystegia sepium – Kielisznik zaroślowy jest okazałym pnączem. Długość jego pędów może dochodzić do 3 metrów. Kwiaty wyrastające w kątach liści przybierają różne barwy (różową, niebieską, białą) i przypominają kwiaty pospolitego powoju. Obumierająca jesienią część nadziemna wyrasta z mięsistego kłącza, które jest organem trwałym. Strzałkowate ciemnozielone liście o wyraźnym unerwieniu i całych brzegach wyrastają ze słabo rozgałęziającej się u wierzchołka kanciastej łodygi.
Występowanie: Roślinę często można spotkać w przydomowych ogródkach, ale jego naturalnym miejscem występowania są zagajniki i zarośla.
Surowiec: ziele (wierzchołki pędów).
Zawartość: m.in.: glukoretyna, konwolwulina, śluzy, garbniki i glikozyd jalapina.
Działanie i zastosowanie: Postacią leku jest odwar, który tak oto przygotowujemy: bierzemy na 1 szklankę wody 1 łyżeczkę suszu i gotujemy to pod przykryciem przez 2–3 minuty, przecedzamy i lek jest gotowy do użycia.
Poprawia on perystaltykę jelit, działa słabo moczopędnie i przeciwgorączkowo, powoduje zwiększenie wydzielania żółci, a przede wszystkim jest silnym środkiem przeczyszczającym. Ze względu jednak na swe przeczyszczające działanie jest rzadko używany.
Ponieważ kielisznik jest słabo toksyczny, wolno się nim leczyć jedynie za wiedzą i zgodą lekarza.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C