wtorek, 11 września 2018

Calluna – Wrzos


Calluna – Wrzos

Calluna vulgaris – Wrzos zwyczajny, albo pospolity to niewielka krzewinka spotykana na terenie całego kraju na glebach piaszczystych i torfowiskach. Pędy ma sztywne, wzniesione. Okrywają je drobniutkie listeczki. Kwitnie na fioletowo.
Występowanie: strefa klimatu umiarkowanego Europy i Azji.
Surowiec: kwiaty.
Zawartość: m.in. kwasy organiczne, olejki eteryczne, gorycze, glikozydy i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Odwar z kwiatów (1 łyżkę stołową suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem 3–4 minuty, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić w ciągu dnia w dawkach podzielonych) to środek moczopędny, bakteriobójczy, pobudzający wydzielanie soków żołądkowych. Zaleca się go przede wszystkim w rozmaitych schorzeniach nerek, pęcherza moczowego, kamicy nerkowej i moczowej i pomocniczo w reumatyzmie, kaszlu, przeziębieniu, grypie, anginie i wyczerpaniu nerwowym.

Inne gatunki:

Calluna tetralix, syn.: Erica tetralix – Wrzos błotny, wrzosiec bagienny to drugi z gatunków, na temat którego w dawnej literaturze można wyczytać co następuje:
Krzewinka, co do znamion powierzchownych, bardzo do poprzedzającej podobna. Rośnie u nas obficie na bagnach torfowych; kwitnie w sierpniu i wrześniu. Kwiaty na wierzchołkach w główki skupione purpurowe. Techniczne onej użycie prawie takie samo (jak wrzosu zwyczajnego – przyp. A.J.S).” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. I, s. 205).



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C