wtorek, 11 września 2018

Canna – Paciorecznik

Canna – Paciorecznik

Canna edulis – Paciorecznik jadalny, zwany również kanna jest byliną mogącą dorastać do 1,5–2 metrów wysokości. Organ trwały stanowi podziemna bulwa, z której wyrasta część nadziemna – wielkie jajowatolancetowate liście i pędy kwiatostanowe zwieńczone groniastymi kwiatostanami złożonymi z czerwno–oranżowych kwiatków, które po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu torebki z nasionami w środku.
Występowanie: ród swój wiedzie z Peru i Ekwadoru, uprawiany zaś jest na większym obszarze Ameryki Południowej, tam gdzie warunki klimatyczne i glebowe są dlań odpowiednie.
Surowiec: bulwy.
Zawartość: m.in. skrobia, białko, cukier, witaminy z grupy B i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Znaczenie użytkowe posiadają bulwy, które zjada się po odpowiednim przyrządzeniu (ugotowaniu lub upieczeniu), a z których można produkować również delikatną mączkę skrobiową. Bulwy nieposiadają właściwości leczniczych, a wyłącznie znaczenie dietetyczne. Ich spożywanie zalecane w wyczerpaniu fizycznym i w okresie rekonwalescencji po przebytych ciężkich chorobach.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C