środa, 12 września 2018

Capparis – Kapar

Capparis – Kapar

Capparis spinoza – Kapar ciernisty jest niewielkim krzewem osiągającym maksymalnie 1 metr wysokości. Gałązki ma okryte cierniami, liście jajojowatookrągłe i okazałe, duże kwiaty o białych bądź różowych płatkach. Owoc stanowi jagoda wielkości śliwki o czerwonawym miąższu.
Występowanie: pobrzeża śródziemnomorskie, Azja Mniejsza, Azja Centralna, Indie i Tybet.
Surowiec: pączki kwiatowe, młodziutkie wierzchołki pędów, kora, owoce, korzenie.
Zawartość: pączki, pędy – prowitamina A, witamina C, rutyna, sole mineralne; z owoców można wyodrębnić m.in. glikozydy i ferment mirozynę, saponiny, witaminę C (do 136 mg%) i czerwony barwnik; w korze korzeni występuje zaś glikozyd kapparydyna; w nasionach do 35% oleju tłustego; w owocach odkryto badając roślinę bardzo wysoką zawartość jodu (do 27 mg% w suchej masie.
Działanie i zastosowanie: W kuchni wykorzystuje się pączki kwiatowe (znane jako kapary), a niekiedy także owoce i młode wierzchołki pędów.
Pąki bogate są w rutynę i witaminę C, w związku z czym ich spożywanie jest bardzo zdrowe.
Znaczenie lecznicze natomiast posiadają: kora, owoce, korzenie. omawianej rośliny. Owo znaczenie odkryła medycyna arabska, a wykorzystuje się kapar jako roślinę leczniczą w krajach arabskich, na Kaukazie i w Azji Centralnej.
W Armenii pogniecioną korę korzeni wykorzystuje się w leczeniu reumatyzmu. Ta sama kora jest bardzo cenny środek w chorobach wątroby i śledziony.
Liście i młode pędy zaleca się pomocniczo w cukrzycy, a nasiona w bólach głowy. Korę korzeni stosuje się wewnętrznie w biegunce, podagrze i reumatyzmie. Owocami kaparów leczy się przerost tarczycy. W Azji Centralnej odwarem z korzeni leczy się żółtaczkę. Młode rozgniecione wespół z czosnkiem pędy to lek przeciw parchowi. Sokiem wyciśniętym z kwiatów smaruje się trudno gojące się rany. Ten sam sok podaje się do picia w skrofulozie .
Odwar z owoców zalecany jest do nasiadówek w żylakach odbytu, chorobach dziąseł i do płukania zębów, kiedy bolą. Pąki kwiatowe są środkiem przeciwkaszlowym, a herbatka z nich stosowana zewnętrznie zalecana jest w infekcjach oczu.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C